CSM București câștigă restanța cu Bacăul și urcă pe locul 5 în Liga Zimbrilor

CSM Bacău a început marți, în capitală, ceea ce se poate numi operațiunea ”Turul României” în 10 zile, băcăuanii având programate 4 jocuri consecutive în deplasare, pe traseul București – Timișoara – Baia Mare – Călărași. În restanța contând pentru etapa a XI-a a Ligii Zimbrilor, echipa lui Adrian Petrea a început în forță și conducea cu 7-3 în minutul 11. CSM București a revenit și a egalat la 9 în minutul 20, apoi a intrat cu avantaj minim la pauză. În debutul mitanului secund, gazdele s-au desprins la 15-11 (min. 34), apoi băcăuanii au început cursa de urmărire și s-au apropiat la 18-19 în minutul 51, după golul lui Păunică. Oaspeții n-au reușit, însă, să egaleze, iar două goluri consecutive ale ex-băcăuanului Ionuț Ramba au adus a șasea victorie a bucureștenilor, care-i urcă pe locul 5. În ceea ce privește gruparea băcăuaă, aceasta rămâne pe locul 10, confruntându-se cu mari probleme pe faza ofenisvă, de vreme ce în ultimele două jocuri n-a înscris decât 41 de goluri. Ambele echipe vor juca vineri în ultima etapă a turului sezonului regulat: CSM București acasă cu Minaur Baia Mare, iar CSM Bacău la Timișoara, cu SCM Poli.

CSM BUCUREȘTI – CSM BACĂU 23-21 (12-11) Arbitri: Marius Ghiorghișor / Marian State

București: Merlă, Baciu – Ramba 5, Teixeira 4, Georgievski 4, Fotache 3, Onyejekwe 3, Rotaru 2, Bizău 2, Militaru, Caba, Aungurenci. Antrenor: Daniel Anca.

Bacău: Saldatsenka, Freiwald – Crnoglavac 6, Păunică 4, Gal 3, Drăgan 2, Tărîță 2, Huta 1, Bologa 1, Serhel 1, Păunescu 1, Sadovyi, Iordachi, Anton. Antrenor: Adrian Petrea.