CSU Știința București a câștigat derby-ul seriei B din Divizia A feminină

Seria B a eșalonului secund feminin a programat miercuri ultima etapă a primei jumătăți din sezonul regulat, în cadrul căreia s-a disputat duelul dintre primele două clasate. La fel ca în octombrie, la Constanța, când s-a terminat nedecis (20-20), partida a fost extrem de echilibrată, CSU Știința București impunându-se la limită, 22-21.

Oaspetele au început mai bine și conduceau cu 5-2 în minutul 11, dar bucureștencele au marcat de 4 ori consecutiv și au preluat conducerea. Până la finalul primei reprize s-a mers umăr la umăr, iar Constanța a intrat la pauză cu avantaj de un gol. Oaspetele s-au desprins de două ori la două goluri în mitanul secund, 17-15 (min. 43) și 18-16 (min. 47), însă Știința a revenit și a preluat conducerea în minutul 57, 20-19. La intrarea în ultimul minut scorul era 21-21, iar Adina Grigoraș a înscris golul victoriei cu 18 secunde înainte de final, din extrema dreaptă, echipa bucureșteană preluând șefia clasamentului.

CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI – CSU NEPTUN CONSTANȚA 22-21 (9-10) Arbitri: Marian Băbău / Alexandru Roibu

București: Simion, Moroianu – Dumitrache 7, Cozma 6, Grigoraș 5, Trufil 2, Pîrvu 1, Cazacu 1, Moisin, Mălăncuș, Herciu. Antrenor: Sorin Bîrză.

Constanța: Ivașcu, Nedelcu – Oprică 8, Stănciulescu 6, Verde 3, Gîjulete 2, Căldare 2, Ciucanu, Bari, Matei. Antrenori: Ion Ivan, Lăcrămioara Ilie.