Danubius Călărași a produs surpriza în seria B a eșalonului secund feminin

Prima etapă a celei de-a doua jumătăți din seria B a Diviziei A feminine a consemnat o mare surpriză. La trei zile după ce câștigase derby-ul seriei, cu CSU Neptun Constanța, lidera CSU Știința București a pierdut pe teren propriu în fața formației Danubius Călărași (26-28). Oaspetele au condus încă din primul minut și au intrat la pauză cu un avans de 6 goluri. Diferența a crescut până la 8 goluri în mitanul secund, în minutul 59 scorul era 28-23, gazdele reușind doar să reducă din diferență. Golgetera învingătoarelor a fost Mirela Vîlcu, adică fosta jucătoare a echipei bucureștene. CSU Neptun Constanța a profitat și a revenit pe prima poziție a clasamentului, după ce s-a impus pe terenul ”satelitului” lui CSM București.

CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI – DANUBIUS CĂLĂRAȘI 26-28 (10-16) Arbitri: Nicu Chirițoiu / Liviu Neagu

București: Moroianu, Simion – Cozma 5, Badea 4, Dumitrache 4, Grigoraș 3, Pal 3, Drăgan 2, Biță 2, Radu 1, Moisin 1, Cazacu 1, Pîrvu, Herciu. Antrenor: Sorin Bîrză.

Călărași: Dospinescu – Vîlcu 10, Bidașcu 5, Gavrilă 5, Marin 4, Croitoru 3, Florea 1, Racho, Pavăl. Antrenor: Cristian Gavrilă.

CSM II BUCUREȘTI – CSU NEPTUN CONSTANȚA 28-34 (11-17) Arbitri: Constantin Chicuș / Mircea Olteanu

București: Sănculache, Preda – Gheorghe 6, Lăscăteu 5, Voica 4, Fînaru 4, Mihai 2, Morogan 2, Dima 1, Csavar 1, Dan-Zamfir 1, Muclea 1, Sărățeanu 1. Antrenori: Răzvan Udriștoiu, Florica Iliescu.

Constanța: Ivașcu 2 goluri, Nedelcu – Stănciulescu 9, Gîjulete 7, Ciucanu 5, Căldare 5, Verde 3, Oprică 2, Bari 1, Matei. Antrenori: Ion Ivan, Lăcrămioara Ilie.