România a trecut cu brio de prima bornă către mondiale / Ce a spus selecționerul Rareș Fortuneanu despre evoluțiile din Italia

Chiar dacă soarta calificării la primul play-off pentru mondialele de anul viitor era tranșată, naționala masculină a României a tratat cu seriozitate partida de duminică, împotriva Italiei, pe care a învins-o mai clar decât o arată scorul final, 29-24.

Selecționerul Rareș Fortuneanu i-a inclus pe foaie și pe cei doi jucători care nu prinseseră lotul de 16 în primele două partide, Alexandru Bucătaru și Andrei Buzle, l-a utilizat pe Humet pe postul de extremă dreapta în prima repriză, în timp ce Căbuț și Botea au fost titulari la linia de 9 metri. Ca de obicei, Savenco și Fotache au fost ”miniștrii apărării”, evoluția bună a defensivei fiind o constantă a partidelor de la Benevento, aceasta fiind dublată și de o prestație solidă a portarilor. România a condus în permanență, a intrat cu avans minim la pauză, dar s-a desprins decisiv în mitanul secund, diferența maximă fiind de 7 goluri. A fost un turneu în care echipa noastră a intrat mai greu, în partida contra Georgiei, dar evoluțiile au fost în creștere în următoarele două jocuri, în care România s-a impus fără drept de apel.

ITALIA – ROMÂNIA 24-29 (12-13) Arbitri: Angelos Argyridis / Christos Mouttas (Cipru)

România: Iancu, Bucătaru – Botea 8, Grigoraș 5, Asoltanei 3, Căbuț 3, Csog 3, Dumitriu 2, Thalmaier 2, Bujor 1, Buzle 1, Humet 1, Savenco, Fotache, Mocanu. Antrenori: Rareș Fortuneanu, Adrian Petrea.

Cel mai important pentru mine a fost modul cum am abordat turneul în plan mental. Am avut o anumită îngrijorare înaintea meciului cu Italia vizavi de faptul că eram deja calificați. Din fericire, băieții noștri au abordat jocul foarte serios și pentru asta țin să-i felicit. Trebuie să începem să cultivăm la națională o cultură a victoriei și să ne dorim mereu să câștigăm indiferent de miza meciului. În ceea ce privește întreg turneul din Italia, țin să felicit întreg colectivul pentru rezultat – jucătorii, staff-ul tehnic și cel administrativ. Chiar dacă a fost un turneu cu adversari considerați accesibili, presiunea a fost pe echipa noastră, care era obligată să-l câștige. Suntem, în continuare, pe un parcurs pozitiv în faza de apărare. Obiectivul nostru a fost să nu primim mai mult de 25 de goluri într-un meci și l-am îndeplinit. Pentru asta, vreau să felicit blocul nostru defensiv, care a arătat mobilitate și determinare. Convingerea mea rămâne că victoriile se construiesc pe faza de apărare, de aceea mă bucur pentru aceste evoluții. Am înregistrat progrese și pe faza de tranziție, faza a doua, însă mai avem de lucru la trecerea jucătorilor din postura de apărător la cea de atacant. Este vorba de viteză și de deciziile luate în regim de viteză, lucru valabil și pentru atacul pozițional. La pozițional, sunt destul de mulțumit de randamentul liniei de 9 metri, care a înscris multe goluri, dar avem de lucru la viziunea de joc și la timing. Ne așteaptă în aprilie două meciuri mult mai grele, cu un adversar de alt calibru și nu vom avea decât câteva zile la dispoziție pentru a le pregăti. Așteptăm tragerea la sorți și îmi doresc de pe acum să jucăm meciul de acasă într-o sală plină, fiindcă vom avea mare nevoie de sprijinul suporterilor. Rareș Fortuneanu

Foto: Facebook

Un comentariu la „România a trecut cu brio de prima bornă către mondiale / Ce a spus selecționerul Rareș Fortuneanu despre evoluțiile din Italia

  • 13/01/2020 la 14:14
    Permalink

    Savencu si Popescu au aratat ca pot creste tineri cu incredere, ca „batrani” indispensabili. Succes tuturor, puteti arata ca aveti valoare de Mondiale!

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *