Remiză cu foarte puține goluri în derby-ul seriei C din Divizia A feminină

Cel de-al treilea duel dintre fruntașele seriei C din eșalonul secund feminin s-a încheiat la egalitate (15-15), după ce primele două fuseseră câștigate de Dacia Mioveni. Partida de sâmbătă după-amiază a fost foarte echilibrată, cu doar 30 de goluri înscrise, lucru rar întâlnit la nivel de senioare. Oaspetele au început mai bine și conduceau cu 4-1 în minutul 8, echipa prahoveană menținându-se la conducere până spre finalul primei reprize, când gazdeele au egalat. În reprize secundă s-a mers cap la cap, cu doar 2 goluri marcate în primele 12 minute, partida încheindu-se la egalitate. Dacia Mioveni conduce în clasament, cu 31 de puncte, fiind urmată de Activ Prahova Ploiești, cu 28 de puncte.

DACIA MIOVENI – ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI 15-15 (9-9) Arbitri: Georgiana Doană / Ana Maria Gociu

Mioveni: Munteanu, Dumitrache, Constantin – Cîrjan 6, Banciu 4, Toader 2, Onicaș 1, Constantinescu 1, Deaconu 1, Ciolponea, Șerban, Pîrvulescu, Taran, Dalea, Lipară. Antrenor: Daniel Gheorghe.

Ploiești: Paraschiv, Popescu – Crețu 7, Șerban 3, Shutska 2, Ciuplea 1, Beșleagă 1, Neacșu 1, Mureș, Stoica, I. Leuștean, Andrița, Panaite. Antrenor: Florin Ciupitu.

Celelalte partide ale etapei a XII-a:

ACS SZNKK ODORHEIU SECUIESC – CSU TÂRGOVIȘTE 29-27 (15-16) Arbitri: I. Cristea / V. Murariu

Odorhei: Nedelcu – Balint 7, Munteanu 6, Lukacs 6, Gereb 4, Simma 2, Sandor 2, Chiratcu 2. Antrenor: Zsolt Mester.

Târgoviște: Tronici – Liță 11, Ivanciu 8, Ilie 4, Marin 2, Ene 1, Mihai 1, Milea. Antrenor: Aurel Iancu.

NAȚIONAL RÂMNICU VÂLCEA – CSM TÂRGU JIU 24-16 (11-5)

Vâlcea: Rus, Marica, Datcu – Lixăndroiu 6, Stamin 3, Coman 3, Țîrle 3, Neacșu 2, Ailincăi 2, Predescu 2, Ghețu 1, Trajic 1, Lupei 1, Sandu. Antrenori: Maria Rădoi, Claudiu Mărășteanu.

Tg. Jiu: M. Dumanska, Ciuchiatu – Zinatullina 8, Predoi 5, Stanca 3, Chiriță, Rotaru, Olariu, Diaconescu, Toader, Frunză. Antrenor: Liviu Andrieș.

Victorie surprinzătoare a junioarelor de la Râmnicu Vâlcea în fața singurei echipe care a învins până acum lidera Dacia Mioveni, vâlcencele având la un moment dat și 10 goluri avans. De notat că toate jucătoarele de la Național sunt debutante la acest nivel.