Divizia A feminin / Dacia Mioveni s-a impus în deplasare în derby-ul seriei C

Lidera seriei C din eșalonul secund feminin a câștigat la Ploiești cea de-a patra partidă disputată în acest sezon cu Activ Prahova. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după ce gazdele au întors de la 4-8 și au marcat de 6 ori consecutiv. În debutul reprizei secunde, a fost rândul oaspetelor să revină, au marcat de 5 ori la rând de la 14-16 și au condus până la finalul jocului. A fost cea de-a treia victorie a echipei din Mioveni din cele patru jocuri disputate cu gruparea ploieșteană, Dacia fiind virtual câștigătoare a seriei, având un avans de 6 puncte. Într-o altă partidă disputată miercuri, CSU Târgoviște a învins pe ACS SZNKK Odorhei, căreia i-a ”pasat” lanterna roșie a clasamentului.

ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI – DACIA MIOVENI 26-28 (14-14) Arbitri: Adrian Georgescu / Mihai Moldoveanu

Ploiești: A. Popescu, Paraschiv – Crețu 9, F. Popescu 5, I. Leuștean 4, Shutska 3, Ciuplea 2, Panaite 1, Mureș 1, Stoica 1, V. Leuștean, Beșleagă, Șerban, Neacșu. Antrenor: Florin Ciupitu.

Mioveni: Munteanu, Dumitrache, M. Constantin – Onicaș 6, Banciu 6, Taran 6, D. Constantin 4, Pîrvulescu 2, Cîrjan 2, Lipară 1, Toader 1, Stîngă. Antrenor: Daniel Gheorghe.

CSU TÂRGOVIȘTE – ACS SZNKK ODORHEIU SECUIESC 33-27 (16-14) Arbitri: Ionuț Tița / Claudiu Ghesoiu

Târgoviște: Tronici, Agapie – Liță 13, Florea 10, Ilie 3, Ivanciu 3, Manea 2, Mihai 1, Șerban 1, Ene. Antrenor: Aurel Iancu.

Odorhei: Sandor – Munteanu 7, Lukacs 6, Simma 3, Gereb 3, Major 3, Balint 3, Andras 1, Chiratcu 1. Antrenor: Zsolt Mester.