Constanța e favorită la calificare, după o victorie clară pe teren propriu cu Victor Stavropol

HC Dobrogea Sud Constanța a făcut un pas important către turul al doilea preliminar al Ligii Europene, după succesul la 8 goluri obținut acasă împotriva rușilor de la Victor Stavropol. E drept că rușii au deplasat în România doar 12 jucători, însă asta nu diminuează meritele constănțenilor, care au arătat bine la prima apariție după o lungă pauză și cu multe noutăți în echipă. Cei mai buni jucători ai gazdelor au fost portarul Ionuț Iancu (20 de intervenții, procentaj 54%) și extrema dreaptă Ionuț Nistor (golgeterul meciului, cu 11 goluri). În pofida diferenței de scor, rușii au arătat bine, chiar foarte bine pe alocuri, practicând adesea acel handbal modern de care vorbea Djordje Cirkovic înainte de joc. Constanța e favorită la calificare, însă trebuie să trateze cu maximum de atenție returul de duminica viitoare, care va avea loc la Rostov-pe-Don.

HC DOBROGEA SUD CONSTANȚA – HC VICTOR STAVROPOL 26-18 (11-8) Arbitri: Michalis Tzaferopoulos – Andreas Bethmann (Grecia)

Evoluția scorului: 1-1 (min. 5), 3-2 (min. 10), 6-3 (min. 16), 8-4 (min. 21), 10-6 (min. 26), 11-8 (pauză), 17-10 (min. 38), 21-13 (min. 46), 24-15 (min. 54), 26-18 (final).

Constanța: Iancu, Vasile – Nistor 11 goluri / 11 șuturi, Komogorov 4/7, Andrei 3/3, Chikovani 2/4, Șandru 2/7, Radojevic 1/2, Nikolic 1/4, Simovic 1/1, Susanu 1/1, Ilie 0/1, Ersin 0/1, Chiuffa, Blazevic, Buricea. Antrenor: Djordje Cirkovic.

Stavropol: Zabolotskyi 1 gol, Chernikau – Volkov 5/7, Otrezov 4/9, Krivenko 2/4, Makarov 2/4, Polyakov 1/3, Mazurov 1/9, Aflitulin 1/5, Tatarintsev 1/4, Tcokol, Vrachevich. Antrenor: Serghei Klenov.