Vâlcea pierde la limită cu Minaur, victorie categorică pentru Cisnădie

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit duminică prima înfrângere în campionat, 31-32 cu Minaur Baia Mare, în duelul echipelor afectate de Covid. E drept că Baia Mare a reușit s-o recupereze pe Andreea Popa, în timp ce Vâlcea a contat în continuare pe trei junioare, dar diferența a fost făcută de forma portarilor titulari. Pe acest fond, Minaur s-a desprins la 15-8 în minutul 23, Florentin Pera cerând al doilea time-out la acest scor, după ce am avut senzația că Jovana Kovacevic ar fi putut înscrie și cu spatele la poarta în care se afla Marta Batinovic. Echipa olteană a revenit pe finalul primului mitan, care s-a încheiat cu doar două goluri avans pentru maramureșence.

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit să egaleze la 25 în minutul 45, prin veterana Norgaard, asta după două intervenții consecutive ale junioarei Sara Rus, dar imediat gruparea olteană a primit eliminare la bancă pentru proteste. A meritat ? Nu prea. Minaur s-a desprins din nou la 2 goluri, după care a urmat o cursă de urmărire fără succes. În minutul 59, la 32-30 pentru echipa maramureșeană, Idehn a apărat un 7 metri executat de Norgaard, Minaur a ratat atacul, dar Idehn a apărat din nou la Bucur și, chiar dacă Sara Rus a apărat și ea un 7 metri, SCM Râmnicu Vâlcea n-a mai reușit decât să înscrie o dată.

În celălalt meci de la ora 11, Măgura Cisnădie s-a impus la pas în fața nou-promovatei CSM Galați, echipa dunăreană rămânând la cota zero după 4 etape.

SCM RÂMNICU VÂLCEA – MINAUR BAIA MARE 31-32 (15-17) Arbitri: Ionuț Ghiță / Sebastian Topliceanu

Vâlcea: Batinovic, Rus – Norgaard 12, Fernandez 7, Liscevic 5, Țîrle 3, Gonzalez 2, Bucur 1, Marin 1, Lupei, Dăscălete. Antrenor: Florentin Pera.

Baia Mare: Idehn, Enache – Kovacevic 13, Lavko 5, Blohm 4, Fujita 4, Tănasie 3, Popa 2, Cioca 1, Laslo, Polocoșer. Antrenor: Claudia Cetățeanu.

MĂGURA CISNĂDIE – CSM GALAȚI 27-19 (14-9) Arbitri: Mihai Pîrvu / Mihai Potîrniche

Cisnădie: Voicu, Tudor – Gjorgjijevska 7, Lisewska 4, Blazevic 3, Radojevic 3, Zych 2, Tătar 2, Abed-Kader 2, Ianăși 2, Predoi 1, Necula 1, Bardac. Antrenor: Alexandru Weber.

Galați: Caragea, Anghel, Micu – Cioaric 5, Sheiko 4, Cîlici 3, Andrița 2, Balaban 1, Conache 1, Bokaric 1, Gheorghe 1, Marcu 1, Vizitiu, Prescură, Tănasă, Clisu. Antrenor: Alexandrina Soare.