Liga Florilor / Minaur rămâne neînvinsă, Galațiul obține prima victorie

Venită la Sfântu Gheorghe fără mai multe titulare și fără antrenorul Costică Buceschi, Minaur Baia Mare a terminat turneul de 4 etape cu o victorie în compania Gloriei Bistrița, 27-23. Un parcurs nesperat de bun pentru maramureșence, în condițiile date, care sunt neînvinse după 5 etape și ocupă locul al doilea, după CSM București. Minaur a condus în permanență după minutul 12, dar a trăit periculos spre finalul partidei, când n-a înscris timp de 7 minute, iar Bistrița s-a apropiat la un gol, 22-23 în minutul 52, și a ratat ocazia de a egala. MVP-ul partidei a fost portărița maramureșencelor, Cristina Enache, ale cărei intervenții au dat aripi coechipierelor și au contribuit decisiv la victoria lui Minaur.

În ultimul meci al turneului de la Sfântu Gheorghe, CSM Galați a reușit prima victorie a sezonului, în compania celor de la U Cluj. O victorie oarecum previzibilă, dacă ținem cont de faptul că ardelencele mai pierduseră în fața a două echipe nou-promovate, depunându-și candidatura la unul din cele 4 locuri care duc direct în Divizia A. ”Acest turneu a fost un eșec total pentru noi și ne cerem scuze față de club, suporteri și cei care ne finanțează. Din cauza pandemiei, am venit aici nepregătiți, fetele au încercat dar nu ne-a ieșit nimic, însă campionatul e lung și eu sper că ne putem redresa”, a spus antrenorul lui ”U”, Alexandru Curescu. ”Era normal să vină și victoria, ne așteptam la acest lucru. Fetele noastre s-au mobilizat, le felicit și sper să câștigăm mai multe meciuri de acum, că am spart gheața”, a declarat antrenoarea gălățencelor, Alexandrina Soare.

MINAUR BAIA MARE – GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD 27-23 (14-11) Arbitri: Marian Drăghici / Ionuț Drăguț

Minaur: Enache, Idehn – Kovacevic 6, Fujita 6, Lavko 5, Laslo 4, Blohm 4, A. Popa 2, Tănasie, Cioca, Polocoșer. Antrenor: Claudia Cetățeanu.

Bistrița: Măzăreanu, Andreea Moroianu – Rațiu 6, Rodriguez 4, Ilyina 3, Costa 3, Dincă 2, Vasileuskaya 2, Szabo 2, Zegrean 1, Băcăoanu, Tetean, Andra Moroianu. Antrenor: Horațiu Pașca.

CSM GALAȚI – CSU CLUJ-NAPOCA 28-21 (16-10) Arbitri: Marina Agliceriu / Mirabela Turdean

Galați: Anghel, Caragea, Micu – Cioaric 8, Vizitiu 5, Andrița 5, Sheiko 3, Bokaric 3, Balaban 2, Gheorghe 1, Cîlici 1, Marcu, Conache, Vălean, Prescură, Tănasă. Antrenor: Alexandrina Soare.

Cluj: Țăgean, Ion – Necula 7, Vizuete 6, Lazăr 4, Masna 2, Șelever 1, Lupașcu 1, Bărbos, F. Ilie, Dumitrașcu, Demian. Antrenor: Alexandru Curescu.

Etapa viitoare, ultima din acest an, va avea loc în Sala Polivalentă din București, pe 11 și 12 noiembrie. Clasament: 1. CSM București 15p, 2. Minaur 13p, 3. Vâlcea 12p (+40), 4. Cisnădie 12p (+31), 5. Buzău 12p (+21), 6. Brăila 12p (+20), 7. Craiova 9p (+16), 8. Bistrița 9p (+4), 9. Mioveni 6p, 10. Slatina 4p, 11. Cluj 3p (-18), 12. Galați 3p (-24), 13. Ploiești 3p (-35), 14. Zalău 3p (-36), 15. Rapid 2p, 16. Chișineu-Criș 0p.

Credit foto: ALEX NICODIM