CSM București a câștigat categoric meciul săptămânii din Delo Champions League

CSM București a luat sâmbătă o opțiune extrem de importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campioanelor, impunându-se fără drept de apel, 33-24 pe terenul marii rivale SCM Râmnicu Vâlcea. Declarat de EHF meciul săptămânii, duelul românesc din optimile Champions League a fost echilibrat doar în prima repriză. Cu Cristina Neagu în mare formă, 13 goluri înscrise care au adus-o pe primul loc în clasamentul golgeterelor competiției, CSM București a fost superioară la toate capitolele și s-a desprins decisiv în repriza secundă, impunându-se la o diferență care o face mare favorită la calificarea în sferturile de finală. Returul va avea loc sâmbăta viitoare, la București.

SCM RÂMNICU VÂLCEA – CSM BUCUREȘTI 24-33 (12-13) Arbitri: Jelena Mitrovic / Andjelina Kazanegra (Muntenegru)

Vâlcea: Hosu, Ciucă, Batinovic – Liscevic 7, Florica 5, Gonzalez 4, Glibko 3, Lopez 2, Minevskaja 1, Elghaoui 1, Aardahl 1, Trifunovic, Nikolic, Fernandez, Bucur, Stamin. Antrenor: Florentin Pera.

CSM: Grubisic, Dedu – Neagu 13, Lazovic 7, Martin 4, Dembele 4, Moisă 2, Cvijic 1, Omoregie 1, Pintea 1, Klikovac, Smeets, Bazaliu, Jipa, Fînaru. Antrenor: Adrian Vasile.