Liga Florilor / Victorie categorică pentru Rapid

Ultimul meci al zilei din etapa a 12-a a Ligii Florilor a fost unul fără istoric. Rapidul a obținut o victorie categorică, scor 33-23, în fața nou-promovatei Activ Prahova Ploiești, care a venit la Râmnicu Vâlcea cu doar 12 jucătoare din cauza unor accidentări. Echipa bucureșteană s-a desprins încă din startul jocului, 5-1 în minutul 5, a avut 8 goluri avans la pauză și s-a impus fără probleme. A fost a patra victorie a Rapidului, care a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 8 cel puțin până miercuri.

ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI – RAPID BUCUREȘTI 23-33 (10-18) Arbitri: Sebastian Mârza / Cristian Nedelea

Activ: A. Popescu, Paraschiv – Bucă 9, I. Leuștean 3, Lăscăteu 3, Panaite 3, V. Leuștean 2, Florea 2, F. Popescu 1, Stoica, State, Beșleagă. Antrenor: Florin Ciupitu.

Rapid: Foggea, Diaconu – Buceschi 5, Kassoma 5, Constantinescu 5, Badea 4, Boljevic 4, Popa 3, Lazăr 2, Vacariu 2, Chiricuță 1, M. Ilie 1, Cavlovic 1, Todor, Craiu. Antrenor: Carlos Viver.