Liga Florilor / Slatina se îndepărtează de zona fierbinte a clasamentului

Ziua de miercuri a debutat cu un meci important pentru partea inferioară a clasamentului primului eșalon feminin. După victoria de săptămâna trecută cu Activ Prahova Ploiești, CSM Slatina a bifat al doilea succes consecutiv în compania unei nou-promovate și se îndepărtează la 9 puncte de locurile direct retrogradabile. Miza jocului și-a pus amprenta asupra evoluției celor două formații, îndeosebi în prima repriză, când s-au marcat doar 15 goluri, în principal din cauza numeroaselor greșeli tehnice. Mai precisă pe faza de atac, unde a mizat cu precădere pe jocul cu pivotul, echipa Victorinei Bora a intrat cu 3 goluri avans la pauză. Diferența a crescut la 17-9 în primele 10 minute ale reprizei secunde, iar CSM Slatina, cu patru portari înscriși pe raportul de joc, a avut un final fără emoții în fața unei echipe gălățene ale cărei șanse de salvare scad cu fiecare etapă.

CSM GALAȚI – CSM SLATINA 19-25 (6-9) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Galați: Caragea, Anghel, Micu – Vălean 4, Sheiko 3, Knezevic 3, Marcu 2, Andrița 2, Vizitiu 2, Cioaric 1, Conache 1, Lopătaru 1, Bokaric, Gheorghe, Clisu. Antrenor: Alexandrina Soare.

Slatina: Nagy, Pașca, Timoshenkova, Datcu – Ostase 10, Popescu 5, Cârligeanu 4, Ivan 3, Drăghici 2, Stoicănescu 1, Chitacu, Fulgoi, Tămaș. Antrenor: Victorina Bora.