România a terminat pe locul 7 la Euro U-17 feminin

După trei înfrângeri consecutive precedate de trei victorii, naționala de junioare a României a încheiat europenele din Muntenegru cu o victorie în fața țării gazdă. Echipa noastră a încheiat astfel pe locul 7, care-i asigură calificarea la mondiale, dar care este în afara obiectivului, care a fost locurile 1-6. Iar amărăciunea este cu atât mai mare cu cât Germania, echipă învinsă de tinerele noastre handbaliste în grupa D, a ajuns în finala cu Ungaria. Nu mai revin asupra cauzelor pentru care echipa noastră a pierdut de trei ori la rând fiindcă a clacat în repriza a doua, dar trist este că, după eșecul cu Croația, antrenoarea Larisa Claudia Olteanu a ținut să posteze pe contul său de Facebook o postare cu iz manelistico-lacrimogen: ”când ați terminat de vorbit rău despre mine, nu uitați să spuneți și ce am făcut bine…”. Nici nu știi dacă să râzi sau să plângi când vezi așa ceva. Cam așa sună asumarea răspunderii unor rezultate proaste în handbalul nostru aflat în cădere liberă. Probabil că vor curge râuri de felicitări pentru locul 7 și pentru calificarea la mondiale, iar în ritmul ăsta, nu peste mult timp, autorii contraperformanțelor își vor dori să iasă lumea în stradă fiindcă ne-am calificat la un turneu final.

5 comentarii la „România a terminat pe locul 7 la Euro U-17 feminin

 • 15/08/2021 la 22:34
  Permalink

  In afara de primul si ultimul meci am pierdut toate reprizele secunde. Unele catastrofal (…pe bune… Cehia?).

  Răspunde
  • 16/08/2021 la 06:22
   Permalink

   Rezultat bun ! Suntem încă in primele 10 . Vezi Franța și alte forțe ..

   Răspunde
 • 16/08/2021 la 04:12
  Permalink

  Asa este și am scos portarii MVP, oare antrenorul este de vina când nu ești în stare sa bagi mingea în poarta?…..

  Răspunde
 • 16/08/2021 la 21:11
  Permalink

  Cam da. De la copii pana la juniori. Lipsa antrenament individual.

  Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *