Puternic turneu de junioare la Odorheiu Secuiesc – Harghita Handbal Cup

La două săptămâni după încheierea ”Făgăraș Handbal Cup”, HC Harghita și CSS Odorheiu Secuiesc organizează un puternic turneu juvenil, pe trei categorii, junioare 1, 2 și 3, în perioada 25-27 august. După cum ne-a informat antrenorul Zsolt Mester, cel care s-a ocupat de organizarea primei ediții a ”Harghita Handbal Cup”, partidele se vor disputa pe durata a două reprize de câte 30 de minute, cu 5 minute pauză. De asemenea, se va lua time-out de 1 minut la fiecare 10 minute (pauză de apă), încălzirea înainte de meci fiind de 10 minute cu mingea. Competiția se va desfășura sub formă de turneu, fiecare cu fiecare, iar la final toate lumea va primi diplome.

În ceea ce privește echipele participante, reține atenția prezența Academiei Naționale de Handbal Maghiare (NEKA) cu 4 echipe – câte una la junioare 1 și junioare 3 și două la junioare 2. Și-au mai anunțat prezența, în afară de cele două cluburi organizatoare, Sepsi Sfântu Gheorghe, Potaissa Turda, CSS 2 Baia Mare, Arena Târgu Mureș, CSM Miercurea Ciuc, CSS Bacău, Transilvania Brașov și Lacul Ursu Sovata. Handbal Mania va fi partener media al evenimentului.