Campionatul Mondial / Victorie reconfortantă cu Kazahstanul

Naționala feminină a bifat duminică seara a doua victorie la mondialele din Spania, învingând fără drept de apel Kazahstanul, scor 38-17. Vestea bună, e că, spre deosebire de mondialele precedente, când am învins aceeași națională cu greu, scor 22-20, de data aceasta echipa noastră n-a mai avut niciun fel de emoții, dominând categoric după primul sfert de oră. Vestea mai puțin bună e că vom aborda partida de marți cu Norvegia după jocuri irelevante, disputate în compania unor adversare foarte slabe. Pe de altă parte, este clar că, indiferent de circumstanțe, era greu să emiți pretenții în fața principalei favorite la câștigarea titlului mondial, iar România va trebuie să dea maximum în jocurile din grupa principală cu Suedia și Olanda. În aceste condiții, meciul cu Norvegia vine foarte bine, urmând să ne arate cum stăm și nu ne rămâne decât să sperăm că ne vom tura bine motoarele înaintea grupei principale. Să mai notăm că, în locul mezinei Oana Borș, accidentată și întoarsă acasă, a fost chemată extrema Rapidului, Alexandra Badea. Următorul meci al echipei noastre va avea loc marți, de la ora 21.30, împotriva Norvegiei.

ROMÂNIA – KAZAHSTAN 38-17 (14-9) Arbitri: H. Elsaied / Y. Elsaied (Egipt)

România: Dumanska (7 interv. / 16 aruncări), Hossu (8/16) – Moisă 6 goluri / 9 aruncări, Dincă 5/6, Bazaliu 5/7, Pintea 5/5, Laslo 4/6, Ilie 3/5, Zamfirescu 2/2, Tănasie 2/4, Ostase 2/4, Dindiligan 2/3, Rotaru 1/2, Harabagiu 1/2, Subțirică-Iovănescu 0/1, Polocoșer. Antrenori: Adrian Vasile, Bent Dahl.

Kazahstan: Poilova, Davydova, Nadirova – Alexandrova 8, Abilda 7, Zvyagina 1, Serikbayeva 1, Seitkassym, Poluyanko, Malysheva, Stepanova, Jumadilova, Pupchenkova. Antrenor: Lyazzat Ishanova.

Foto: Sorin Pană (Sportul Ilustrat)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *