Liga Zimbrilor / Gazdele au câștigat meciurile de sâmbătă

Etapa a doua a Ligii Zimbrilor a programat sâmbătă două partide, la Timișoara și Focșani. Ambele jocuri au fost câștigate de gazde, după ce au revenit în repriza secundă: Timișoara de la 24-27 în minutul 52, iar Focșaniul de la 20-24 în minutul 40. Duminică se vor disputa alte două meciuri în primul eșalon masculin: de la ora 17, din etapa a doua, CSM Oradea – CSM Vaslui, iar de la ora 18, în devans din etapa a patra, CSM Odorhei – Dinamo.

SCM POLITEHNICA TIMIȘOARA – HC BUZĂU 32-30 (14-15) Arbitri: Anton Drăgănescu / Florin Rădulescu

Timișoara: Lazăr, Pal – Marjanovic 9, Furak 5, Baican 5, Trif 4, Sadoveac 4, Fenici 3, Cîtu 1, Cîmpan 1, Păiuș, Dumitrescu, Bran, Szabo, Cristescu. Antrenor: Attila Horvath.

Buzău: Crăciunescu, Manole, Tcaciuc – Glendza 10, Mitrovic 5, Dumitrana 3, Nosrati 3, Juskenas 2, Meduric 2, Bejinariu 2, Barros 2, Mironescu 1, Broască, Anton. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSM FOCȘANI – CSM BACĂU 34-33 (17-17) Arbitri: Alexandru Constantin / Laszlo Gal

Focșani: Marocico, Cloșcă – Crnoglavac 12, Makrishin 7, Marijanac 4, Roșu 4, Miroiu 3, Mocanu 2, Rață 1, Hrimiuc 1, Ragea, Kritikos, Popovici, Nuțu, Krstevski. Antrenor: Dalibor Cutura.

Bacău: Grigoraș, Freiwald – Dospinescu 10, G. Bujor 7, Serhel 4, Belchite 4, Ushal 3, Dobrincu 3, Coric 2, M. Bujor, Ivășchescu. Antrenor: Sandu Iacob.