Campionatul european feminin / ”Bomba” Biancăi Bazaliu ne-a adus victoria cu Spania

Debut cu dreptul pentru naționala României în grupa principală II de la campionatul european. Victoria categorică a Germaniei împotriva Olandei (36-28) ne-a deschis perspective nebănuite, cu condiția ca echipa noastră să învingă Spania. Și acest lucru s-a întâmplat, chiar dacă după multă suferință și cu foarte, foarte multă șansă pe final. Însă acum șansa a fost de partea celor care au muncit și și-au dorit enorm victoria, dovadă și explozia de bucurie de la final din tabăra noastră. În fața unei echipe cu multe absențe, handbalistele noastre au avut o evoluție oscilantă, au condus în cea mai mare parte a jocului, dar Spania a revenit și a avut două goluri avans, 25-23 în minutul 54.

Din fericire, echipa noastră s-a apărat bine și a reușit trei goluri consecutive, după care s-a mers cap la cap până la final. Sorina Grozav a înscris pentru 27-26 când mai erau 30 de secunde, apoi Arrojeria a pătruns prin defensiva noastră și a egalat cu 9 secunde înainte de ultimul fluier. Fetele noastre au repus rapid, iar Bianca Bazaliu a aruncat puternic de la circa 15 metri, iar mingea i-a întors degetele portăriței spaniole, aducând o victorie muncită și mare naționalei noastre. România are 2 puncte și va juca următorul meci marți, 15 noiembrie, de la ora 19, cu Muntenegru.

ROMÂNIA – SPANIA 28-27 (12-11) Arbitri: Ozren Backovic / Mirko Palackovic (Slovenia)

România: Hosu, Dumanska, Ciucă – Pintea 7, Buceschi 6, Neagu 5, Grozav 4, Bazaliu 3, Badea 2, Pristăvița 1, Tănasie, Dindiligan, Ostase, Seraficeanu. Antrenor: Florentin Pera.

Spania: Wiggins, Aalla – Gutierrez 4, Gonzalez 4, Gassama 3, Tchapchet 3, Arcos 3, Arrojeria 2, Echeverria 2, Lopez 2, Arderius 1, Rodriguez 1, Valdivia 1, Campos 1, Spugnini, Barbosa. Antrenor: Jose Ignacio Prades.

Evoluția scorului: 3-3 (min. 6), 6-3 (min. 13), 9-6 (min. 21), 12-11 (pauză), 15-12 (min. 36), 16-16 (min. 41), 21-20 (min. 49), 23-25 (min. 54), 26-25 (min. 57), 28-27 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (2) – 5 (3).

Minute de eliminare: 6-2.

Foto: Sorin Pană – Sportul Ilustrat

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *