Prima înfrângere a Rapidului în Champions League

Campioana Rapid București a suferit sâmbătă seara prima înfrângere în grupa B din Champions League, 30-32 pe terenul titratei Gyori Audi Eto. Încurajată frenetic de circa 300 de suporteri, echipa giuleșteană a făcut o figură frumoasă în Ungaria și doar câteva greșeli ofensive din final au privat-o de un rezultat mare. După o primă repriză echilibrată, gazdele au avut un finiș mai bun și au intrat cu 3 goluri avans la pauză. Rapidul a început foarte slab repriza secundă, a marcat doar 5 goluri în 14 minute, iar Gyor s-a desprins la 27-20. Giuleștencele au revenit, însă, grație unei evoluții excelente a portăriței Ivana Kapitanovic (41% procentaj de intervenții), apropiindu-se la un singur gol cu 5 minute înainte de final. Din păcate, câteva ratări din situații clare ale oaspetelor au permis echipei maghiare să aibă un final liniștit și să sărbătorească a șasea victorie a sezonului.

După disputarea a jumătate din meciurile din grupa B, Rapid București are 10 puncte și ocupă locul 4, iar în etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Gyori Audi Eto duminică, 11 decembrie, de la ora 15. Până atunci, duminică, 4 decembrie, de la ora 17, în grupa A, CSM București va primi replica celor de la Ferencvaros în Polivalenta din capitală.

GYORI AUDI ETO KC – RAPID BUCUREȘTI 32-30 (18-15) Arbitri: Boris Mandak / Mario Rudinsky (Slovacia)

Gyor: Solberg – Gros 8, Oftedal 6, Szhatzl 5, Gyori-Lukacs 4, Blohm 3, Nze Minko 3, Broch 2, Hansen 1, Haugsted, Ogonovszky, Tervel, Fodor, Faluvegi, Farkas. Antrenor: Ambrosio Martin.

Rapid: Șandru, Kapitanovic – Kanor 7, Grozav 6, Korsos 4, Buceschi 3, Polman 3, Lopez 2, Gutierrez 2, Espinola 1, Ostase 1, Hernandez 1, Perianu, Badea, Janjusevic. Antrenor: Carlos Viver.

Evoluția scorului: 3-4 (min. 5), 8-8 (min. 12), 11-11 (min. 18), 14-13 (min. 25), 18-15 (pauză), 21-19 (min. 38), 27-20 (min. 44), 28-24 (min. 49), 29-28 (min. 56), 31-28 (min. 58), 32-30 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 2 (1) – 1 (1).

Minute de eliminare: 6-8.