Liga Florilor / Zalăul a câștigat al doilea meci al etapei a noua

Cel de-al doilea joc al rundei a noua a campionatului primului eșalon feminin s-a disputat vineri la Zalău, între două din echipele aflate în partea inferioară a clasamentului. Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a învins-o pe CSM Slatina cu 23-17, bifând astfel al treilea succes al sezonului. Echipa ardeleană s-a desprins decisiv în a doua parte a reprizei secunde, cu cinci goluri consecutive care au dus scorul la 18-13 în minutul 50. Următoarele două partide ale etapei se vor disputa duminică: HC Dunărea Brăila – Dacia Mioveni (ora 17) și SCM Universitatea Craiova – CSM Târgu Jiu (ora 18).

HC ZALĂU – CSM SLATINA 23-17 (11-7) Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu

Zalău: Teodorescu – Mihart 10, Lazic 5, Stamin 2, Vrabie 2, Toth 2, Berbece 1, Naumenko 1, Nichitean, Mărginean, Bujor, Moisin, Prycop, Marin. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Slatina: Tymoshenkova, Chetraru – Lixăndroiu 6, Coman 3, Cârligeanu 2, Fulgoi 2, Popescu 2, Necula 2, Dragomir, Lazea, Olaru, Matea. Antrenor: Victorina Bora.

Evoluția scorului: 1-1 (min. 5), 4-3 (min. 11), 6-6 (min. 19), 10-6 (min. 25), 11-7 (pauză), 12-12 (min. 39), 13-13 (min. 43), 18-13 (min. 50), 20-15 (min. 55), 23-17 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 8 (7) – 8 (5).

Minute de eliminare: 6-6.