Trei victorii ale gazdelor și una a oaspetelor în sferturile Cupei României feminine

Joi, 9 martie, s-au disputat cele patru sferturi de finală ale Cupei României feminine, în urma cărora se cunosc echipele care vor juca în Final 4. Două dintre partide au fost câștigate categoric de gazde, este vorba de CSM București (37-25 cu CSM Slatina) și Gloria Bistrița-Năsăud (34-19 cu CSU Știința București), celelalte două jocuri fiind echilibrate.

CSM Târgu Jiu și-a confirmat statutul de revelație a sezonului, izbutind o calificare spectaculoasă în dauna Daciei Mioveni, condusă în premieră de pe margine de Victorina Bora. Astfel, echipa gorjeană a fost condusă cu 13-8 în minutul 27 și cu 13-10 la pauză, a preluat conducerea cu 17-16 în minutul 46 și s-a desprins decisiv în ultimele 5 minute. La Brașov, Dunărea Brăila a condus permanent după minutul 10, însă Corona a ținut mereu aproape, divizionara secundă oferind o replică foarte puternică, evoluția gazdelor arătând că visurile de promovare au acoperire în joc. La Dunărea a debutat cu 3 goluri tânăra extremă Corina Lupei, transferată de la SCM Râmnicu Vâlcea.

Final Four-ul competiției va avea loc în weekendul 20-21 mai, ofertele de organizare a turneului fiind primite de federație până joi la amiază. Cel mai probabil, organizatoarea va fi anunțată în zilele următoare.

CSM BUCUREȘTI – CSM SLATINA 37-25 (22-13) Arbitri: Marina Agliceriu / Mirabela Turdean

București: Glauser, Davidsen – Pintea 11, Neagu 6, Omoregie 6, Stoica 3, Mihai 2, Arntzen 2, Dindiligan 2, Aune 1, Klikovac 1, Dembele 1, Alivodic 1, Rotaru 1, Gogîrlă, Ailincăi. Antrenor: Adrian Vasile.

Slatina: Chetraru 1 gol, Nagy – Striukova 5, Bogdanovici 3, Popescu 3, Lixăndroiu 2, Necula 2, Coman 2, Olaru 2, Matea 2, Cârligeanu 1, Fulgoi 1, Lazea 1, Țăcălie. Antrenor: Adrian Chiruț.

GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – CSU ȘTIINȚA BUCUREȘTI 34-19 (17-9) Arbitri: Alin Gherman / Adrian Moldovan

Gloria: De Arruda – Chintoan 11, Laslo 4, Pristăvița 4, Seraficeanu 3, Căprar 3, Tamires 2, Nikolic 2, Dincă 1, Posavec 1, Bazaliu 1, Munteanu-Korodi 1, Marcu 1, Terec. Antrenor: Horațiu Pașca.

Știința: Kayumova, Toma – Șerban 5, Lăscăteu 4, Gădăleanu 3, Petrea 2, Bizău 2, Marin 1, Gîjulete 1, Petre 1, Niculae, Mișu. Antrenor: Sorin Bîrză.

CSM TÂRGU JIU – DACIA MIOVENI 26-21 (10-13) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

Tg. Jiu: Dzhukeva, Marica-Bercu – Gavrilă 6, Ciolan 5, Pavlovic 4, Klimek 4, Chiricuță 3, Bucă 1, Coteț 1, Zinatullina 1, Boian 1, F. Ilie. Antrenor: Liviu Andrieș.

Mioveni: Mîrcă-Olariu, Ion – Lazăr 8, Georgescu 6, Vizuete 2, Nițu 1, Krsnik 1, M. Ilie 1, Moldovan 1, Nicolae 1, Simion, Chiș, Beșleagă, Sărățeanu, Cîrjan, Milic. Antrenor: Victorina Bora.

CSM CORONA BRAȘOV – HC DUNĂREA BRĂILA 26-28 (13-16) Arbitri: Claudiu Belean / Ștefan Hendrea

Corona: Rădoi – Lasm 5, Voica 4, Dombaxe 3, Vacariu 3, Dumitrașcu 2, Moraru 2, Munteanu 2, Marin 2, Lăcătuș 1, Gandulfo 1, Berbece 1, Cristea, Fonseca. Antrenor: Alin Bondar.

Brăila: Șerban, Pessoa – Udriștoiu 5, Quintino 4, Liscevic 3, Lavko 3, Schmelzer 3, Gonzalez 3, Lupei 3, Kanaval 2, Venancio 2, Severin, Balog, Araujo, Gomes. Antrenor: Costică Buceschi.