VIDEO: Final cu scandal la turneul final al juniorilor 3 de la Craiova / Flaviu Sâsâeac: Echipa noastră a jucat contra Victoriei Scornicești

Turneul final al handbaliștilor juniori 3 s-a terminat cu un imens scandal la finala mare, câștigată de TEC București, echipa înființată de secretarul general Viorel Mazilu, prezent la Craiova pentru a se asigura că lucrurile merg cum trebuie, alături de președintele Constantin Din. Astfel, echipa bucureșteană a câștigat finala împotriva echipei Liceului Teoretic Liviu Rebreanu Turda cu 31-28, însă ardelenii acuză vehement maniera de arbitraj a cuplului bănățean format din Cătălin Tătaru și Andrei Vacariu. Oficialii de la Turda acuză nu mai puțin de 21 de decizii luate împotriva lor în finală. De altfel, la ultima aruncare de la 9 metri a meciului, tinerii handbaliști de la Turda au stat la marginea terenului, refuzând să se așeze pe semicerc.

”Când singurul rezultat negativ într-un sezon întreg e împotriva Victoriei Scornicești, înseamnă că într-adevăr sunteți campioni”, le-a scris președintele Potaissei Turda, Flaviu Sâsâeac, pe o rețea de socializare. Precizare pentru cei mai tineri: Scornicești e localitatea natală a dictatorului comunist Nicolae Ceaușescu, iar echipa de fotbal de acolo era în mod constant favorizată de arbitri din acest motiv în perioada comunistă.

Desigur că există și voci care susțin că Turda n-ar trebui să se plângă de arbitraje din cauza trecutului. Poate, dar nu poți să faci așa ceva la nivel de juniori niciodată. Dincolo de alte decizii pe care le puteți judeca singuri, mă întreb și îi întreb pe cei doi arbitri: cum este posibil ca în minutul 46 să ții o echipă în atac mai bine de un minut fără să semnalizezi amenințare de joc pasiv?

Finala mare: HC TEC BUCUREȘTI – LT LIVIU REBREANU TURDA 31-28 (15-15)

Finala mică: SPORTING GHIMBAV – LPS SUCEAVA 22-31 (10-13)

Echipa turneului: Andrei Bălan (portar, TEC), David Comanici (extremă stânga, TEC), Darius Colțoi (inter stânga, TEC), Alexandru Zanfir (pivot, TEC), Robert Ungureanu (centru, LPS Suceava), Andrei Serafimovici (inter dreapta, TEC), Alexandru Pașcalău (extremă dreapta, HC Beldiman Arad), Eduard Pîrlogea (apărător, Turda). Acesta din urmă nu este menționat în postarea federației.

Golgheter: Tudor Ganea (Sporting Ghimbav). MVP: Nicholas Mazilu (TEC).

14 comentarii la „VIDEO: Final cu scandal la turneul final al juniorilor 3 de la Craiova / Flaviu Sâsâeac: Echipa noastră a jucat contra Victoriei Scornicești

 • 29/05/2023 la 08:46
  Permalink

  Eduard Parlogea (Turda) a ieșit cel mai bun apărător. Nu aveți lista completa.
  Urmăriți tot meciul, pun pariu ca și TEC poate face un colaj asemănător deoarece în colaje pui doar ceea ce îți convine și cu interpretare proprie.
  Dar cel mai interesant lucru se întâmplă în secunda 10 a meciului… „fair play ul” la el acasă…

  Răspunde
  • 29/05/2023 la 08:47
   Permalink

   Lista este de pe pagina federației, probabil că l-au pedepsit pe băiat, fiind de la Turda. Dacă TEC poate face un colaj asemănător, să-l facă, îl public și pe acela.

   Răspunde
  • 29/05/2023 la 09:04
   Permalink

   Sunt doar niste copii… Sa se fure atât de evident!. Oare cum se uită Mazilu la o diplomă de cel mai bun jucător când de fapt a fost puțin peste o rezerva că nivel de joc?! Dar e „băiatul lui tata”. Rușine!

   Răspunde
  • 29/05/2023 la 11:17
   Permalink

   Sa vedem colajul! Hai cu Casa de filme din&mazil. In afara de secunda 10 mai aveti ceva? Haideti sa punem in balanta sec. 10 cu toate celelalte secunde marca TEC+arbitri, care credeti ca au cantarit mai mult in obtinerea acestei victorii fara glorie?

   Răspunde
 • 29/05/2023 la 09:24
  Permalink

  E trist!Arbitraj tendențios,la nivel de juniori!!!Așa ceva este inadmisibil.De aceea (unul din motive,deși sunt multe)handbalul românesc e…….“unde suntem”!Treziți-vã oameni buni!!Mã întreb cum se simt ce-i care au câștigat,favorizați de arbitraj?Cei care au pierdut,cunosc sentimentul!Am simțit-o pe pielea mea,acum 35ani.TRIST!

  Răspunde
 • 29/05/2023 la 10:23
  Permalink

  Va dați seama că cei de la FRH au oprit comentariile la postarea unde anunță câștigătoarea turneului JIII.
  Cred că ar trebui un boicot în masă la tot ce înseamnă competiții finale.
  Nu se poate să oprești libera exprimare sau să păcălești atâția copii prin a bloca șansa egală într-un meci.

  Răspunde
 • 29/05/2023 la 10:33
  Permalink

  Nimic deosebit. Era de asteptat. Imaginile foarte asemanatoare cu cele ale bravilor pirvu/potirniche de la focsani-suceava. Aceeasi hotie. Si da, si acolo tabara avantajata a venit cu discurs gen Tec: sa vedeti si fazele gresite impotriva noastra! Si ca si aici, nimeni nu le-a vazut vreodata. Daca va fi sa raspunda ( desi frh da la m..e, nu da explicatii) Din Constantin va spune ce a mai spus: eu sunt arbitru si stiu. Austriecele ne-au favorizat. Sau: (dupa buzau-csm cu suliman 3,9 si cazan englezul scosi sub protectia jandarmilor din sala): au gresit de ambele parti. Nu e viciere. Ei la fel va spune si aici. Din imagini, lasand greselile pe seama gandirii marelui afacerist cu conserve, ma frapeaza jocul periculos facut de tec. In jumatate din aruncarile vazute ale celor din Turda, aparatorii tec imping pe saritura. Este ireal ca lolek si bolek au lasat jocul sa meaga in aceasta directie periculoasa pt jucatori. Apoi alt lucru evidentiat: nu stiu cine e baiatul cu plete, nr 10 de la tec. Dar era mereu in urma si el nu stie decat impingere de la spate. Ireal! Nu e vina copiilor ca arbitrii nu se gandesc la integritatea lor. Ca vor sa fure pt mazilu si din este treaba lor. Dar sa lasi o echipa sa impinga in aer si de la spate la liber asta este foarte periculos si revoltator. In rest, zau asa mai turdenilor?! Voi ati fi vrut sa invingeti echipa lui din jr si mazilu jr cu din sr si mazilu sr in tribune? Fiti fericiti ca aveti o echipa frumoasa si ca moral, de departe, sunteti campioni. Restul e cancan. Sau maziludincan. Sau dinmazilucan. Cum vreti voi.

  Răspunde
  • 29/05/2023 la 10:56
   Permalink

   Mazilu cel mai bun jucător al turneului…. Tatăl ia dat diplomă. Cred că e mândru ce fiul lui. Copilul a fost unul din mulțime pe teren…

   Răspunde
  • 29/05/2023 la 17:02
   Permalink

   Frustarea este mare cand nu m ai poate dl sasaiala sau cum il cheama sa influenteze arbitrii (desi stiu sigur ca a încercat si acum). M ai bine si ar concentra atentia sa educe niste copii si pe parinti. Cred ca e greu sa aduni mizeria pe care o lasi in urma ta…. Dar na poate asa e in Danemarca

   Răspunde
 • 29/05/2023 la 10:40
  Permalink

  Cei mai buni jucatori de la H.E.C. (hotia este cheia) au fost cei doi arbitri, pacat ca nu au fost nominalizati best players, rusine FRH 🙂 Din sezonul urmator HEC va participa doar la festivitatea de premiere ka kampioni. Noi , ceilalti, luptam pentru locurile 2, 3 etc

  Răspunde
 • 29/05/2023 la 15:11
  Permalink

  Echipa asta era campioana și când Din și Mazilu nu erau la frh…asa ca…ciocu mic

  Răspunde
 • 30/05/2023 la 09:01
  Permalink

  Domnul presedinte Flaviu Sâsâeac ar trebui sa se uite mai intai in curtea proprie la educatia data de acest ilustru necunosct antrenor venit din Danemarca tinerilor sportivi ce vor constitui viitorul clubului Potaissa Turda , un club cu traditie in Romania . Acest „antrenor” a refuzat sa dea mana cu copiii din echipa adversa la sfarsitul meciului , s-a bucurat si a incurajat lipsa de fair-play a propriilor jucatori in secunda 10 a meciului (in Danemarca oare asta se invata la inceputul carierei de handbalist sa dai salut cu dreapta iar cu stanga pasa la pivot pentru a fura un gol???) iar la sfarsitul meciului , pentru a isi arata din nou atitudinea execrabila pentru sport , nu a mai lasat echipa sa intre in teren dupa time-out . Indiferent de ce echipa sustinem , ca iubitori de sport in general , nu asta ar trebui sa ne dorim sa vedem in salile de handbal din ROMANIA !…………………….
  Echipa castigatoare, TEC Bucuresti este CAMPIOANA ROMANIEI pentru al treilea an consecutiv datorita muncii acestor copii si a antrenorilor si cu sustinerea exclusiva a parintilor(fara un ban venit de la vreun buget sau autoritate publica locala). Iar jucatorul cu nr.10 de la TEC , Nicholas Mazilu este liderul acestei echipe , un exemplu de copil si sportiv bine educat cu rezultate extraordinare handbalistice(MVP in ultimii 2 ani al turneului international de la Praga , turneu cu peste 100 de echipe din toata toata Europa )_.
  Asta ar trebui sa ne dorim pentru viitorul handbalului romanesc !!!!!

  Răspunde
 • Pingback:Video / Replica TEC vizavi de arbitrajul din finala juniorilor 3: nu luați din meritele copiilor care au câștigat pe teren! – Handbal Mania

 • 30/05/2023 la 20:46
  Permalink

  Tipic la români, nu prea vezi barna din ochii tai, dar vezi paiul din ochiul celuilalt. Arbitrajul a fost unul slab pentru ambele echipe, nu doar pentru cei care tipa cel mai tare. Turda a tipat prima, pentru ca turdenii erau obisnuiti la toate nivelurile cu arbitraje mult prea partinitoare. Toti cunosc fenomenul, la un moment dat nici nu se mai transmiteau la tv de la Turda pentru a nu se vedea grozaviile facute cu acordul prietenului supergreu Dedu. Revenind la meci, cel putin faza din secunda 10 e jenantă şi elocventă, dar cand incerci sa castigi prin toate mijloacele, deseori ti se cam intoarce indoit.

  Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *