Florentin Pera: Am câștigat mult la capitolul încredere

România a învins Serbia cu 37-28 în al doilea meci de la mondiale, după o evoluție foarte bună. Iată ce ne-a declarat despre acest joc selecționerul Florentin Pera.

Felicit întreaga echipă pentru dorința, combativitatea și unitatea de grup arătate pe tot parcursul jocului. Victoria concludentă împotriva Serbiei a fost realizată în urma unui joc consistent în apărare, de modul în care am luptat pentru fiecare minge, aspect ce ne-a favorizat jocul foarte bun pe contraatac. Totodată, cursivitatea din atac și jocul colectiv ne-a creat situații clare de finalizare. Faptul că Serbia a condus Danemarca 55 de minute ne-a pus în gardă și echipa noastră a luptat până la ultima picătură de energie pentru două puncte importante în economia grupei principale. Trebuie să rămânem echilibrați, întâlnim în următorul joc vicecampioana europeana Danemarca într-o atmosferă ostilă, cu 15000 de suporteri, însă echipa noastră a câștigat mult la capitolul încredere și vom da totul pe teren pentru România și pentru minunații noștri suporteri. Florentin Pera 

Foto: Facebook Sportul Ilustrat – Sorin Pană.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *