Liga Zimbrilor / Constanța a câștigat ultimul meci al etapei a XV-a

Ultimul joc al rundei cu numărul 15 din Liga Zimbrilor s-a disputat duminică seara la Turda, acolo unde Potaissa a primit vizita celor de la CSM Constanța. Dobrogenii s-au impus cu 33-26, dar nimic din desfășurarea primei reprize nu anunța ce avea să se întâmple în partea a doua a jocului. Gazdele au încheiat prima repriză cu trei goluri avans, finalul primei jumătăți a partidei fiind umbrit de o intervenție grosolană a lui Vegar, la gâtul lui Hanțaru, pentru care constănțeanul a primit cartonașul roșu. Culmea și de neînțeles e că au existat proteste la această decizie.

După pauză, de la vestiare au ieșit parcă alte echipe. Constanța a întors rezultatul cu patru goluri consecutive în șase minute, după care a zburdat, cu tânărul internațional Andrei Drăgan pe post de prim-solist. Ardelenii au intrat parcă în vrie, au înscris doar două goluri în primul sfert de oră al reprizei secunde și au pierdut fără drept de apel. Etapa a șaisprezecea va începe miercuri, 7 februarie.

POTAISSA TURDA – CSM CONSTANȚA 26-33 (15-12) Arbitri: Cristina Lovin / Simona Stancu

Turda: Popescu – Ghiță 6, Hanțaru 5, Thalmaier 3, Vojvodic 3, Naal 3, Kbilashvili 2, Talas 2, Ghivil 1, Reza Oraei 1, Pințoiu, Ramos, Lazăr, Vereș, Pop. Antrenor: Horațiu Gal.

Constanța: Vasile 1 gol, Rusu – Drăgan 10, Aliokhin 7, Nistor 5, Chikovani 2, Nikolic 2, Komogorov 2, Ilie 1, Căbuț 1, Mouriño 1, Ravnic 1, Andrei, Vegar, Susanu. Antrenor: George Buricea.