O victorie și o înfrângere pentru naționala de cadete la Jocurile Mediteraneene

Echipa națională de cadete a disputat joi, la Podgorica, două partide în cadrul Jocurilor Mediteraneene, înregistrând o victorie și o înfrângere. În jocul de dimineață, România a învins categoric selecționata Kosovo, scor 32-13 (13-1, 10-7, 9-5), evoluând în alcătuirea: Coșerea, Ardeleanu, Ioniță – Huzmezan 6, Pakot 5, Rusu 5, Petrache 4, Istrate 3, Stoican 3, Lefter 2, Stanciu 2, Roșu 1, Zabuliche 1, Dobroiu, Manea.

Joi seara, tinerele handbaliste românce au pierdut cu 30-29 în fața Croației, pe care au dominat-o două reprize (11-6 și 11-10), însă incapacitatea băncii tehnice de a găsi soluții defensive în ultima repriză a dus la o înfrângere ce părea improbabilă la 22-16 pentru România. România: Coșerea, Ardeleanu, Ioniță – Lefter 9, Stoican 7, Zabuliche 5, Roșu 3, Petrache 2, Istrate 2, Manea 1, Pakot, Huzmezan, Rusu, Dobroiu, Stanciu, Andrei. Antrenori: Elena Moise, Cristian Gherman. Echipa noastră are 24.5 puncte după 6 partide, este pe locul 2, iar vineri va întâlni Muntenegru de la ora 11.15 și Spania de la ora 18.15.