Liga Florilor / Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a mai învins o echipă de Liga Campionilor: victorie cu Rapid

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud are parte de un început perfect de sezon în Liga Florilor, cu trei victorii din trei meciuri. Între două meciuri de Liga Campionilor, echipa lui Florentin Pera s-a deplasat la București, pentru confruntarea de top din Liga Florilor, cu Rapid București.

Fără să stea prea mult pe gânduri, bistrițencele s-au pus pe treabă și au condus ostilitățile de la un capăt la altul al meciului din Sala Rapid, plină ochi de această dată, onorându-se astfel statutul de derby al etapei a treia din Liga Florilor. Ambele echipe veneau după victorii la debutul în Liga Campionilor, cu Gloria 2018 Bistrița-Năsăud învingând-o pentru prima oară pe CSM București, în timp ce Rapid a trecut în Polivalentă de Buducnost.

Echipa din Bistrița, participantă anul acesta în Final Four-ul EHF European League (locul 2), medaliată cu bronz în Liga Florilor și finalistă a Supercupei României, începe să fie băgată tot mai mult în seamă. Nu mai este demult o echipă de pluton, un outsider, un sparring partner pentru adversare. Sub comanda lui Florentin Pera, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a predat o lecție de handbal în Sala Rapid, arătând că succesul din weekend cu CSM București nu a fost întâmplător. Bistrițencele au fost în avantaj pe tabelă în marea majoritate a timpului de joc, chiar cu șase goluri, 5-11 în minutul 23 sau 6-12 în minutul 26.

După 13-10 la pauză în favoarea oaspetelor, în repriza secundă rapidistele au dat semne timide că pot reveni în joc, însă nu s-au putut apropia la mai mult de două goluri. Handbalistele lui David Ginesta s-au lovit de zidul De Arruda, portarul Bistriței aflat în mare formă. Un exemplu elocvent este cel de la scorul 23-20 pentru Bistrița, când Rapidul a beneficiat de o aruncare de la 7 metri. A executat specialista Andjela Janjusevic, De Arruda a apărat, mingea i-a revenit rapidistei, care i-a dat posibilitatea goalkeeperului Bistriței să se remarce din nou. O dublă paradă în mai puțin de trei secunde și totodată o imagine a neputinței Rapidului (chiar dacă a câștigat repriza secundă cu 12-11), al cărui joc pare că nu merge în acest început de sezon. Handbalistele echipate în vișiniu au fost blocate de o apărare agresivă a oaspetelor, exact cum își dorea antrenorul acestora, Florentin Pera. S-a încheiat Rapid – Bistrița 22-24 (10-13), după un meci cu o manieră de arbitraj contestată vehement de fanii echipei gazdă.

Pentru cele două echipe urmează două jocuri infernale în deplasare în Liga Campionilor: Bistrița merge la Metz, unde joacă sâmbătă, de la ora 19, iar Rapid joacă pe terenul lui Vipers, tot sâmbătă, dar de la ora 17.

RAPID BUCUREȘTI – GLORIA 2018 BISTRIȚA-NĂSĂUD 22-24 (10-13)

RAPID: Rinka Duijndam 1, Denisa Șandru – Aissatou Kouyate 5,  Dorina Korsos 4, Marta Lopez 3, Albertina Kassoma 2,  Sara Ristovska 2, Andjela Janjusevic 2, Lorena Ostase 1, Eliza Buceschi 1, Polina Gorshkova 1, Lara Gonzales, Ainhoa Hernandez, Estavana Polman, Ștefania Stoica, Milena Raicevic. Antrenor: David Ginesta Montes.

BISTRIȚA: Renata De Arruda, Ivana Kapitanovic – Tamires De Araujo 5, Valeria Kirdiasheva 3, Seynabou Mbengue Rodriguez 3, Danila So Delgado Pinto 3, Dagmara Nocun 2, Gnonsiane Niombla 2, Asuka Fujita 2, Nikolina Vukcevic 2, Greta Kacsor 1, Sonia Seraficeanu 1, Yaroslava Burlachenko, Bianca Bazaliu, Eva Kerekes, Natalia Nosek. Antrenor: Florentin Pera.

Au arbitrat: Theodor Șerbu/Andrei Vasilescu; Observator: Ionuț Andrei Barbu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *