Campionatul Mondial feminin U20 / România a învins Brazilia și s-a calificat în Main Round

Naționala feminină de tineret a obținut joi cea de-a doua victorie la campionatul mondial U20, 30-28 cu Brazilia, asigurându-și calificarea în primele 16. România a avut o evoluție cu multe fluctuații și cu o cădere între minutele 42 și 52, când braziliencele au înregistrat un parțial de 7-0, conducând cu 26-24.

Din fericire, fetele noastre au avut puterea să se adune și să revină în forță pe final, obținând o victorie meritată în cele din urmă, care le asigură calificarea în Main Round. De notat distribuția echilibrată a golurilor: 7 din 7 metri (fără greșeală Teodora Damian la acest capitol), 6 pe contraatac, câte 5 din aruncări de la distanță, extreme și pătrunderi și 2 de pe pivot. Urmează cel mai greu meci din grupă, cu Germania, campioana europeană a acestei categorii de vârstă, sâmbătă, de la ora 13.30, live pe Voyo.

Post scriptum: arbitrajul celor doi danezi a fost foarte bun, dar, deh, unii dintre noi sunt obișnuiți să caute mereu alți vinovați când lucrurile merg prost.

ROMÂNIA – BRAZILIA 30-28 (16-14) Arbitri: Nichlas Nygaard / Jonas Primdahl (Danemarca)

România: I. Niță (7/22, 32%), Roșu (7/20, 35%) – Damian 10/12, A. Niță 4/5, Trușcă 4/5, Șerban 4/7, Bodijar 3/4, Tulea 2/3, Mihăilă 1/1, Utan 1/4, Voicu 1/7, Marton 0/2, Stan 0/1, Ciubotaru, Hrenaru, Vintilă. Antrenor: Alin Oprescu.

Foto: IHF.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *