Noul Consiliu de Administrație se reunește săptămâna viitoare
Noul Consiliu de Administrație al Federației Române de Handbal, ales în aprilie, este convocat în premieră în ultima zi a lunii iunie. Ordinea de zi este extrem de stufoasă, cuprinzând toate regulamentele aferente sezonului 2026-2027. Acestea cuprind noutăți, unele urmând să intre în vigoare din stagiunea 2027-2028, cum ar fi înființarea Ligii a 3-a, sau 2028-2029 – reînființarea campionatului de tineret.
Liga Națională
– sistemul rămâne neschimbat, tur-retur, prima etapă fiind programată pentru 29 august la masculin și 30 august la feminin. Chiar dacă s-a tras la sorți programul competițional, este neclar câte echipe vor participa, termenul de înscriere fiind 1 august;
– cluburile participante au obligația să aibă echipă de tineret proprie din sezonul competițional 2027 – 2028, înscrisă și participantă în Campionatul Național de Tineret și minimum trei grupe proprii de Juniori 1, 2 și 3, înscrise în campionatele naționale în sezonul competițional 2026 – 2027;
– antrenorii principali vor primi licența pentru conducerea jocurilor din Liga Națională dacă posedă clasificarea de antrenor maestru, certificare Rinck Convention, nivel 3 sau licența Master Coach în anul 2026 sau 2027;
– nu există nicio restricție vizavi de cetățenia jucătorilor utilizați și nici criterii obligatorii de vârstă.
Liga 2
– noua denumire a eșalonului secund este Liga 2;
– se va organiza în 2 serii, dacă numărul de echipe este mai mare de 12;
– sistemul de desfășurare cuprinde sezon regulat, play-off promovare și play-out, cu mențiunea că înscrierea în acesta din urmă este obligatorie;
– în sezonul competițional 2027-2028, Liga 2 se va desfășura într-o singură serie, adoptând același sistem competițional ca și Liga Națională. Componența Ligii 2 (Sezonul 2027-2028): dreptul de participare în noua structură a Ligii 2 va fi acordat următoarelor formații: – echipele clasate pe locurile 3-12 (inclusiv) în clasamentul cumulat/final al Ligii 2 din sezonul precedent (2026-2027); – Cele 2 echipe retrogradate de pe locurile 13 și 14 din Liga Națională Masculin la finalul sezonului 2026-2027.
Liga 3
Începând cu sezonul competițional 2027-2028, se înființează eșalonul competițional Liga 3. În această divizie vor fi repartizate echipele clasate pe locul 13 și mai jos în clasamentul Ligii 2 la finalul sezonului 2026-2027, echipa a doua a echipelor de Ligă Națională (acestea vor participa în Campionatul Național de Tineret începând cu sezonul competițional 2028-2029), precum și echipele nou înscrise în sistemul competițional național.
Juniori
Din păcate, la acest capitol, nu există nimic nou, același sistem contestat de majoritatea celor din fenomen.
– sistemul competițional rămâne același, cu grupe, turnee semifinale și turneu final, acesta din urmă cu același program infernal, de 5 meciuri în 5 zile. Oare de ce se refuză trecerea la un format mai lejer pentru copii, dar și mai atractiv, de tip Final 4 sau Final 8? De ce nu sunt prevăzute sancțiuni pentru cluburile care nu-și respectă obligațiile asumate la licitațiile de atribuire a turneelor finale? Slavă Domnului că nu se reintroduc taliile;
– echipele care nu se califică la turnee semifinale SE POT înscrie la Cupa ABCD (de ce nu e FGHI?), deci vom avea din nou sportivi care vor încheia sezonul în februarie-martie;
– numărul minim obligatoriu de sportivi aparținând categoriei de vârstă la care sunt înscrise echipele va fi de 6 la J1, 7 la J2 și 8 la J3.
Sezonul 2026-2027 va debuta cu Supercupa României, la care vor participa primele două clasate din Liga Națională și finalistele Cupei României. În cazul în care una din cele 2 echipe finaliste ale Cupei României masculin și feminin, sezon 2025-2026 sunt ocupantele locurilor 1 și 2 din Liga Națională masculin și feminin, sezon 2025-2026, vor participa ocupantele locurilor 3 şi 4. Supercupa feminină este programată pentru 20-21 august, iar cea masculină pentru 22-23 august.

