Echipele românești și-au aflat adversarele din grupele Champions League

Vineri, 26 iunie, la Viena au avut loc tragerile la sorți ale grupelor Champions League, atât la feminin, cât și la masculin. În competiția feminină, CSM București (extrasă din prima urnă valorică) va juca în grupa A, alături de Team Esbjerg (Danemarca), Ferencvaros Budapesta (Ungaria), Brest Bretagne Handball (Franța), RK Krim Ljubljana (Slovenia), Borussia Dortmund (Germania), Sola (Norvegia) și Buducnost Podgorica (Muntenegru).

Gloria Bistrița, aflată în urna a doua, va juca în grupa B, din care mai fac parte Metz Handball (Franța), Györi Audi ETO KC (Ungaria), Odense Håndbold (Danemarca), Podravka Koprivnica (Croația), Storhamar (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania) și Nykøbing Falster (Danemarca). Competiția feminină va începe în weekendul 5-6 septembrie.

În competiția masculină, Dinamo București s-a aflat în a treia urnă valorică și a fost repartizată în grupa E, alături de Barça (Spania), Montpellier (Franța) și Aarhus (Danemarca). În noul format al competiției, primele două clasate din cele 6 grupe se califică în Main Round, iar ultimele două merg în EHF European League. Primele partide vor avea loc pe 9 și 10 septembrie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *