Înfrângere fără drept de apel în fața Germaniei la mondialele de tineret
Echipa națională feminină de tineret a încheiat cu o înfrângere evoluțiile din grupa C a campionatului mondial U20 din China. România a fost învinsă clar de Germania, campioana europeană a acestei categorii de vârstă.
După o primă repriză în care tinerele noastre handbaliste au ținut aproape, Germania a intrat cu 4 goluri avans la pauză, speculând câteva greșeli comise de adversare în ultima parte. Debutul reprizei secunde a fost dezastruos pentru echipa noastră, care a primit 10 goluri în mai puțin de 11 minute. Era 30-19 în minutul 41 și meciul părea că se îndreaptă spre o înfrângere umilitoare pentru echipa României. N-a fost așa, pentru că, pe de o parte, antrenorul Germaniei a schimbat liniile, iar, pe de altă parte, Anastasia Roșu a avut un final de meci senzațional.
România încheie grupa C pe poziția a doua și intră în Main Round cu 0 puncte. În faza următoare, naționala noastră va întâlni Spania (luni, ora 13.30) și Coreea de Sud. Pentru o calificare în sferturile de finală avem nevoie de două victorii.
Germania – România 37-31 (20-16) Arbitri: Mads Fremstad / Jorgen Jorstad (Norvegia)
România: Roșu (14/38, 37%), I. Niță (0/10) – Damian 12/13, A. Niță 5/5, Trușcă 3/3, Bodijar 3/4, Tulea 2/2, Utan 2/3, Marton 2/4, Mihăilă 1/2, Hrenaru 1/3, Voicu 0/1, Stan 0/3, Șerban 0/2, Ciubotaru, Vintilă. Antrenor: Alin Oprescu.
Foto: IHF.

