Liga Zimbrilor / Victorii pentru Vaslui, Constanța și Focșani

CSM Vaslui a produs surpriza zilei în Liga Zimbrilor, învingând-o pe CSM Bacău, echipă căreia se pare că-i priesc doar jocurile în care e outsideră. Vasluienii au învins mai clar decât o arată scorul (29-26) gruparea care, în runda precedentă, învinsese fără drept de apel echipa de pe locul 2.

Liga Zimbrilor / Victorii categorice pentru Făgăraș, Turda și Steaua

Primele trei partide ale etapei a 22-a din primul eșalon masculin au consemnat victorii de la 8 goluri în sus pentru favorite. CSM Făgăraș a obținut o victorie prețioasă în fața Botoșaniului, după o primă repriză echilibrată,  ”împingând” momentan Suceava pe primul loc retrogradabil.

Liga Zimbrilor / Fără surprize în primele trei meciuri ale etapei a 21-a

Etapa a 21-a din primul eșalon masculin a debutat marți dimineață la Cluj-Napoca, primele trei partide oferind rezultate scontate. Suceava a început bine partida cu Vasluiul, însă a marcat un singur gol în ultimul sfert de oră al primei reprize.

Liga Zimbrilor / Dinamo a fost chinuită de Vaslui, Timișoara a bătut Botoșaniul în formulă restrânsă

Dinamo București a obținut joi după-amiază a optsprezecea victorie în campionat, însă ”câinii” au trudit pentru victoria în fața Vasluiului. După cum ne-a obișnuit deja, echipa pregătită de Alin Bondar a evoluat fără complexe în fața campioanei, pe care a condus-o în majoritatea timpului în prima repriză.

Liga Zimbrilor / CSM Vaslui a câștigat primul meci al etapei a 19-a

Liga Zimbrilor s-a reluat după ”dubla” de coșmar a naționalei masculine cu Kosovo, etapa a 19-a disputându-se la Baia Mare. Primul joc a adus față în față două echipe din jumătatea inferioară a ierarhiei, CSM Vaslui impunându-se la limită, 30-29, în fața celor de la CSM Făgăraș după un joc pe care l-a controlat în cea mai mare parte.

Liga Zimbrilor / Vasluiul a făcut instrucție cu Steaua, CSM București a învins la limită Focșaniul, Constanța a surclasat Reșița

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor a programat vineri primele trei partide, cea de debut, dintre CSM Reșița și HC Dobrogea Sud Constanța, fiind și cea mai dezechilibrată. Dacă în septembrie bănățenii le-au pus mari probleme constănțenilor, de data aceasta echipa din Reșița a părut în multe momente că face un simplu act de prezență.

Liga Zimbrilor / Turda a avut parte de un nou meci pe muchie de cuțit, Dinamo a reușit a 16-a victorie consecutivă

Etapa a 17-a, a doua a returului sezonului regulat s-a încheiat joi seara la Sfântu Gheorghe. Rămasă fără stranieri, CSM Făgăraș a pierdut clar în fața Sucevei și se apropie vertiginos de zona fierbinte a clasamentului. Dinamo a avut din nou de furcă în fața Focșaniului, ca și în meciul din tur.

Liga Zimbrilor / Meci dramatic între Turda și Timișoara, victorii clare pentru Dinamo și Steaua

Cel mai spectaculos și echilibrat meci al etapei a XVI-a a Ligii Zimbrilor a fost cel dintre Potaissa Turda și Poli Timișoara, unul în care portarii au fost la înălțime, bănățenii fiind la câteva secunde de victorie. Călin Dedu a marcat în minutul 59 și a scos o eliminare, iar Timișoara a intrat în ultimul minut cu un om în plus și un gol avans.

Acuzații de rasism în Liga Zimbrilor / Chike Onyejekwe: Așa ceva nu se poate accepta în 2020

Din informațiile obținute de Handbal Mania, următoarea ședință a Comisiei de Disciplină din cadrul Federației Române de Handbal va avea pe ordinea de zi o suspiciune de atitudine rasistă. Incidentul s-a petrecut în minutul 54 al partidei CSM Vaslui – CSM București.

CSM București a câștigat primul meci al etapei din Liga Zimbrilor

Conform așteptărilor, CSM București s-a impus în primul meci al etapei a XIII-a din primul eșalon masculin în fața celor de la CSM Vaslui. Și tot conform așteptărilor, bucureștenii n-au avut deloc un meci ușor, echipa pregătită de Alin Bondar ținând aproape până la final.

Egal dramatic între Steaua și Minaur, Vasluiul câștigă duelul moldav cu Magnum Botoșani

Meci pe muchie de cuțit vineri seara în sala ”Apollo” din București, între Steaua și Minaur Baia Mare. Maramureșenii au avut mai multe absențe importante – Csepreghi, Toledo, Araujo, dar au intrat cu patru goluri avans la pauză.  Steliștii au revenit, însă, în ultimul sfert de oră, înscriind câteva goluri ușoare după erorile ofensive ale adversarilor.

CSM Vaslui se impune în duelul moldav cu CSM Bacău

CSM Vaslui s-a impus pe merit în cel de-al treilea meci al rundei a zecea din Liga Zimbrilor, împotriva ”vecinilor” de la CSM Bacău, aflați din nou în formulă incompletă. Apropo de asta, e greu de înțeles cum de nu a putut fi rezolvată problema vizei sârbului Stevan Sretenovic, care a semnat cu gruparea băcăuană încă din luna iunie !

Liga Zimbrilor / Turneul de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu victorii ale Buzăului și Constanței

Ultimele două partide ale etapei a IX-a și ale mega-turneului desfășurat la Sfântu Gheorghe au dat câștig de cauză echipelor care teoretic plecau cu prima șansă. Ambele jocuri au fost echilibrate în cea mai mare parte a lor, Buzăul și Constanța reușind să se desprindă spre final.

Liga Zimbrilor / Buzăul și Turda au obținut victorii scontate

Meciurile al doilea și al treilea din runda a șaptea a Ligii Zimbrilor au adus victorii ale favoritelor în fața a două echipe care se întâlniseră miercuri și terminaseră nedecis. Suceava a fost, se pare, vlăguită de partida cu Vasluiul din etapa precedentă și a pierdut fără drept de apel.

Liga Zimbrilor / Dinamo s-a dezlănțuit cu Vasluiul, CSM București a învins pe final Călărașiul

Ultimele două partide ale zilei de luni în Liga Zimbrilor au fost câștigate de echipele bucureștene. CSM București a învins Dunărea Călărași (22-20), după un meci de mare luptă, în care diferența a fost  făcută pe final de cele trei atacuri consecutive ratate de călărășeni între minutele 56 și 58.

Constanța a câștigat al doilea duel ”european” al zilei, Vasluiul a reușit prima victorie în campionat

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au întâlnit în cel de-a doilea meci de duminică care a opus echipe de cupe europene. Prima repriză a fost echilibrată cu un plus pentru bucureșteni, care au avut un Raul Nantes Campos în mare formă, dar cei care au intrat în avantaj la pauză au fost dobrogenii.

Victorii categorice pentru Timișoara și Constanța / Video-declarație Vlad Caba despre începutul de campionat

SCM Poli Timișoara s-a impus la scor în cel de-al doilea meci disputat miercuri în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, contând pentru etapa a doua a Ligii Zimbrilor. După un joc în care echilibrul a durat circa un sfert de oră, antrenorul Vlad Caba a avut ocazia să ruleze tot lotul de jucători.