Liga Zimbrilor / Turneul de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu victorii ale Buzăului și Constanței

Ultimele două partide ale etapei a IX-a și ale mega-turneului desfășurat la Sfântu Gheorghe au dat câștig de cauză echipelor care teoretic plecau cu prima șansă. Ambele jocuri au fost echilibrate în cea mai mare parte a lor, Buzăul și Constanța reușind să se desprindă spre final.

Liga Zimbrilor / Buzăul și Turda au obținut victorii scontate

Meciurile al doilea și al treilea din runda a șaptea a Ligii Zimbrilor au adus victorii ale favoritelor în fața a două echipe care se întâlniseră miercuri și terminaseră nedecis. Suceava a fost, se pare, vlăguită de partida cu Vasluiul din etapa precedentă și a pierdut fără drept de apel.

Liga Zimbrilor / Dinamo s-a dezlănțuit cu Vasluiul, CSM București a învins pe final Călărașiul

Ultimele două partide ale zilei de luni în Liga Zimbrilor au fost câștigate de echipele bucureștene. CSM București a învins Dunărea Călărași (22-20), după un meci de mare luptă, în care diferența a fost  făcută pe final de cele trei atacuri consecutive ratate de călărășeni între minutele 56 și 58.

Constanța a câștigat al doilea duel ”european” al zilei, Vasluiul a reușit prima victorie în campionat

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au întâlnit în cel de-a doilea meci de duminică care a opus echipe de cupe europene. Prima repriză a fost echilibrată cu un plus pentru bucureșteni, care au avut un Raul Nantes Campos în mare formă, dar cei care au intrat în avantaj la pauză au fost dobrogenii.

Victorii categorice pentru Timișoara și Constanța / Video-declarație Vlad Caba despre începutul de campionat

SCM Poli Timișoara s-a impus la scor în cel de-al doilea meci disputat miercuri în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, contând pentru etapa a doua a Ligii Zimbrilor. După un joc în care echilibrul a durat circa un sfert de oră, antrenorul Vlad Caba a avut ocazia să ruleze tot lotul de jucători.

Minaur Baia Mare a câștigat primul meci al Ligii Zimbrilor

Minaur Baia Mare s-a impus fără mari probleme în primul meci al noii ediții din primul eșalon masculin în fața Vasluiului, într-un duel dintre două echipe cu antrenori noi pe bancă. Prin prisma numeroaselor transferuri realizate în această vară, maramureșenii porneau favoriți, însă au avut ceva de furcă în primele 30 de minute, până s-au făcut reglajele fine.

Inter dreapta nou la Constanța, schimbări pe băncile tehnice la Baia Mare și Vaslui

HC Dobrogea Sud Constanța a anunțat marți transferul muntenegreanului Igor Radojevic (foto). În vârstă de 30 de ani, noul jucător al dobrogenilor evoluează pe postul de inter dreapta este component al naționalei Muntenegrului, a evoluat în sezonul precedent la Spartak Moscova.

Liga Zimbrilor / Timișoara se impune acasă cu Vasluiul, CSM Făgăraș câștigă la Reșița

Primele două partide de joi, din cadrul etapei a 20-a a  Ligii Zimbrilor, au avut implicate echipe din jumătatea a doua a clasamentului. La Reșița, ambele echipe ținteau victoria: gazdele pentru a se apropia de penultima clasată, iar oaspeții pentru a urca un loc în clasament.

Liga Zimbrilor / Humet aduce victoria Stelei în ultimele secunde la Buzău, CSM București câștigă acasă cu CSM Vaslui

rimele două partide ale etapei a XVIII-a din Liga Zimbrilor s-au disputat miercuri, încheindu-se cu victorii ale echipelor din capitală. La București, în sala ”Rapid”, CSM-ul a învins pe CSM Vaslui, la capătul unei partide în care golgeter a fost sărbătoritul zilei, Goce Georgievski.

Victorii ale gazdelor la Vaslui și Baia Mare în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui și Minaur Baia Mare au câștigat joi seara partidele disputate pe teren propriu în etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. Vasluiul lui Leonard Bibirig s-a impus în fața Buzăului după un joc foarte echilibrat, cu răsturnări de scor, în care oaspeții au condus și la 5 goluri în prima repriză.

Victorii pentru Buzău, Călărași, Steaua și Vaslui în Liga Zimbrilor / Adrian Petrea acuză o viciere de rezultat

După partida încinsă de la Timișoara, duminică seara s-au disputat alte patru partide în cadrul etapei a 16-a a Ligii Zimbrilor. Bacăul a suferit la Buzău cea de-a șasea înfrângere consecutivă în campionat, Steaua s-a impus la Reșița, Dunărea Călărași a învins clar pe Minaur Baia Mare, în timp ce Vasluiul a obținut o victorie importantă împotriva Focșaniului.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.