Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.

Steaua a urcat pe podium după ce a câștigat la Vaslui, iar Minaur a pierdut la Focșani / Sandu Iacob: A fost cel mai bun meci al nostru în deplasare

Steaua București a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, în urma victoriei obținute joi seara, la Vaslui. După ce oaspeții au condus cu 2 goluri la pauză, vasluienii au ținut apropae până în minutul 43, când Steaua conducea cu 20-19.

Steaua și CSM Bacău au câștigat pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Cele două partide disputate sâmbătă în cadrul etapei a zecea din Liga Zimbrilor au adus victorii la limită ale echipelor care au evoluat pe teren propriu. Steaua a trecut de CSM Focșani într-un final pe muchie de cuțit, în care oaspeții au revenit de la 27-30 în minutul 56.

SCM Poli Timișoara și CSM Focșani s-au calificat în optimile Cupei României

Două dintre echipele care au evoluat în Final Four-ul Cupei României din sezonul precedent au jucat sâmbătă în 16-imile noii ediții a competiției. Deținătoarea trofeului a jucat la Odorhei, în fața a peste 1000 de spectatori, câștigând clar.

Victorii pentru Călărași și Constanța în Liga Zimbrilor / Declarații după Dunărea Călărași – CSM Vaslui

Vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța a izbutit să obțină joi, la Buzău, prima victorie în deplasare în campionat, la capătul unei partide pe care a avut-o la discreție după un prim sfert de oră echilibrat. Dunărea Călărași a reușit a patra victorie, în partida de pe teren propriu cu CSM Vaslui.

Bombă la Constanța: nou-promovata CSM Vaslui câștigă pe terenul vicecampioanei / Leonard Bibirig: La minus 5, am jucat dezinvolt, nemaivând ce pierde !

Surpriză de proporții la Constanța, în runda a șasea a Ligii Zimbrilor: nou-promovata CSM Vaslui s-a impus pe terenul vicecampioanei, furnizând surpriza campionatului. Echipa lui Leonard Bibirig a arătat că statutul de nou-promovată nu o transformă automat în victimă sigură, lucru pe care vasluienii l-au arătat și pe terenul campioanei.

Bacăul suferă prima înfrângere acasă, Vasluiul obține prima victorie în deplasare, Constanța câștigă categoric pe teren propriu

Meci aprig disputat sâmbătă seara, la Bacău, acolo unde gazdele sperau să obțină, în fața unui public numeros,  a patra victorie consecutivă din acest debut de campionat. Băcăuanii n-au avut, însă, un început de meci tocmai favorabil, ratând două aruncări de la 7 metri în primele 7 minute.

Minaur și CSM Focșani câștigă pe teren propriu în Liga Zimbrilor / Ce a spus Stephane Plantin după a doua victorie cu echipa maramureșeană

Ultimele două partide ale etapei a treia din Liga Zimbrilor s-au disputat duminică seara, la Baia Mare și Focșani, gazdele având câștig de cauză în ambele jocuri. Minaur s-a impus în fața Dunării Călărași la capătul unui meci pe care l-a controlat în majoritatea timpului, cu Csepreghi pe post de golgeter.