Liga Zimbrilor / Constanța și Timișoara au câștigat primele partide ale etapei a X-a

Primele două jocuri ale rundei a zecea din campionatul primului eșalon masculin s-au disputat joi seara, la Suceava și Timișoara. CSM Constanța s-a impus la Suceava, la capătul unui meci în care a condus în permanență și în care prestația arbitrilor moldoveni Serdiuc și Sîrbu a stârnit nervozitate în ambele tabere.

Accidentare horror la meciul Bacău – Timișoara

Minute de panică și îngrijorare vineri, la partida CSM Bacău – SCM Poli Timișoara, din ultima etapă a Ligii Zimbrilor. În minutul 51, după o lansare a unui contraatac de către portarul băcăuan Ștefan Grigoraș, timișorenii Ianus Dumitrescu și portarul Andrei Lazăr au urmărit mingea și s-au ciocnit în aer.

Liga Zimbrilor / Odorheiul produce surpriza la Focșani, toate rezultatele de miercuri

Etapa a douăzecea a Ligii Zimbrilor a programat miercuri cinci partide, surpriza zilei fiind oferită de nou-promovata CSM Odorheiu Secuiesc, care a obținut un punct la Focșani, după ce Vuk Milosevic a transformat un 7 metri în ultima secundă.

Liga Zimbrilor / Final dramatic la Vaslui, Buricea descalificat după o gafă imensă a arbitrului Iliescu

Partidele de sâmbătă, din etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor, au menținut procentajul de 100% al gazdelor, doar că într-una dintre partide victoria a venit în ultima secundă. La Vaslui, nou-promovata CSM Odorhei a fost la un pas de a obține un punct după ce Vuk Milosevic a egalat la 25.

Liga Zimbrilor / Toate rezultatele și casetele tehnice de sâmbătă, 29 octombrie

Primele patru partide ale rundei a noua din primul eșalon masculin s-au disputat sâmbătă. Cel mai echilibrat joc a fost cel de la Turda, acolo unde CSM Constanța a câștigat datorită unei aruncări de la 7 metri dictate la ultima fază a meciului, decizie contestată vehement de gazde.

S-au stabilit încă 4 echipe care vor evolua în optimile Cupei României masculine

Patru partide din turul 1 al Cupei României masculine au avut loc miercuri, cele două care au opus echipe din primul eșalon fiind adjudecate la limită de echipele care au evoluat pe teren propriu, CSM Vaslui și SCM Poli Timișoara.

Liga Zimbrilor / Final tensionat în sala ”Rapid”, cu două cartonașe roșii

Cea de-a doua etapă a returului Ligii Zimbrilor a programat luni și marți două partide, la Timișoara și în capitală. Dacă la Timișoara Poli s-a impus fără probleme în fața Clujului, 38-30, mărind diferența dintre ultimele două clasate și pluton, în sala ”Rapid” am avut parte de un joc aprig.

Liga Zimbrilor / ”Bomba” sezonului a explodat la Baia Mare

Prima etapă a returului a programat în această săptămână ultimele trei partide. Joi, la Vaslui, vicecampioana Potaissa Turda s-a impus la limită, vineri, CSM Focșani a câștigat acasă cu Poli Timișoara, iar sâmbătă, la Baia Mare, campioana Dinamo a suferit prima înfrângere în campionat,

Liga Zimbrilor / Gazdele și oaspeții și-au împărțit victoriile în meciurile de joi

După cinci înfrângeri consecutive, CSM București a cunoscut din nou gustul victoriei, în partida de pe teren propriu cu CSM Vaslui. Moldovenii au avut o primă repriză slabă, iar avansul de 10 goluri luat de bucureșteni a fost suficient pentru o victorie confortabilă.