Dinamo câștigă la limită în Finlanda în Champions League

Campioana României a reușit să lege două victorii în Velux Champions League, după succesul obținut miercuri seara pe terenul campioanei Finlandei. După o primă repriză în care cele două echipe au mers cap la cap timp de 23 de minute, gazdele au terminat într-un avantaj de două goluri. În repriza secundă, gazdele s-au aflat mai mereu în avantaj, conducând și la 4 goluri, iar Dinamo a reușit să egaleze abia în minutul 51, 29-29. Ultimul minut a început cu egalitate la 31 pe tabelă, dinamoviștii izbutind să înscrie golul victoriei prin Andras Szasz. Dinamo acumulează 6 puncte, egalându-i pe polonezii de Wisla Plock, pe care-i vor întâlni în etapa a cincea, la București, pe 14 octombrie.

Riihimäen Cocks – Dinamo București 31-32 (17-15)

Cocks: Morkunas, Shitsko – Ronnberg 11, Tamminen 10, Nenita 3, Kyrylenko 2, Kovalenko 2, Syrjala 1, Lukyanchuk 1, Basaric 1, Udd, Zupanjac, Novoselov, Puljizovic, Alander, Tsitou. Antrenor:  Gintaras Savukynas.

Dinamo: Missaoui, Grigoraș – Bannour 6, Alouini 5, Mousavi 5, Komogorov 4, Szasz 3, Zulfic 3, Negru 2, Descat 1, Gavriloaia 1, Kuduz 1, Savenco 1, Șandru, Acatrinei. Antrenor: Constantin Ștefan.

”În această competiție, nu-ți poți permite momente de relaxare și nici greșeli, fiindcă adversarul va profita de ele, așa cum a făcut Dinamo astăzi”, a declarat antrenorul echipei finlandeze, Gintaras Savukynas.

”Ne așteptam ca echipa adversă aă aibă o primă repriză foarte bună, noi am avut probleme și în primele 15 minute din repriza a doua, dar e meritul echipei noastre că reușit să revină în fața unui adversar care a ne-a dat o replică foarte puternică”, a spus după meci Constantin Ștefan.