Cătălin Stoleru (CSM Botoșani): ”Am observat un servilism exagerat al arbitrilor față de echipa FRH”

Așa cum am promis, revenim asupra meciului dintre CSU CNOT Brașov și CSM Botoșani, din Divizia A de handbal masculin, cu punctul de vedere al președintelui echipei moldovene, acesta acuzând maniera părtinitoare de arbitraj.

Nu doresc ca punctul nostru de vedere să fie interpretat ca drept la replică, datorită faptului că meciul s-a jucat în teren și a fost câștigat de echipa cea mai bună, totuși, vreau să fac câteva precizări. În primul rând, trebuie amintit că meciul a fost întrerupt în două rânduri, din cauza unei pene de curent, aproximativ 30-35 de minute, fapt ce a scos din ritm echipa noastră, iar jocul a devenit violent, încurajat de erorile de arbitraj. Au fost erori succesive, mai ales în prima parte a reprizei a doua, când, după câteva atacuri consecutive ale noastre, marcate de erori grave de arbitraj, totul a culminat cu acordarea unei eliminări jucătorului nostru Horopciuc Bogdan. A fost o decizie total eronată, escaladând starea de nervozitate creată de arbitrajul potrivnic și cu decizii subiective, cu situații tratate diferit, în funcție de echipa care comitea greșelile. Nu cred că arbitrajul potrivinic ar fi fost influențat de antrenorii echipei adverse, ci doar am observat un servilism exagerat față de echipa Federației Române de Handbal, arbitrii bazându-se, probabil, pe faptul că nu vor fi sancționați dacă vor avantaja echipa din Brașov. În cel mai scurt timp, vom depune memoriu în care vom solicita o judecată dreaptă comisiilor federației și, totodată, solicităm echipei organizatoare să pună la dispoziție comisiilor federației filmarea meciului, conform promisiunii făcute mie de doamna profesoară de la CNOT Brașov. Cătălin Stoleru (președinte CSM Botoșani)