Victorii pentru fruntașele seriei B din eșalonul secund feminin

Primele două clasate din seria B a Diviziei A la handbal feminin au obținut victorii în prima etapă a celei de-a doua jumătăți a sezonului regulat. Lidera Rapid București a trecut fără probleme de Școala 181 SSP București, la capătul unui joc pe care l-a controlat în totalitate.

Școala 181 SSP București – Rapid București 22-42 (11-21)

Rapid: Nanu, Vizitiu – Trăilă 8, Ilie 8, Bazon 5, Moraru 4, Carabulea 4, Trifan 3, Agape 3, Abbara 2, State 2, Doica 1, Ionescu 1, Timofte 1, Coman, Brătulescu. Antrenor: Robert Licu.

CSU Știința București s-a impus în partida de pe teren propriu cu Dinamo, însă nu fără probleme. Oaspetele au condus în prima repriză și la 4 goluri, terminând primele 30 de minute cu avantaj minim. Soarta meciului s-a decis în ultimul sfert de oră: Dinamo conducea cu 16-15 în minutul 43, scor la care Știința a reușit patru goluri consecutive până în minutul 51 și a obținut cele 3 puncte.

CSU Știința București – HC Dinamo Bitcoin București 21-18 (11-12)

Știința: Moroianu, Simion – Ilie 8, Bucă 4, Dumitrache 3, Popescu 2, Grigoraș 1, Trufil Ruje 1, Pîrvu 1, Herciu 1, Radu, Badea. Antrenor: Sorin Bîrză.

Dinamo: Agiu, Vălean – Predoi 5, Tincu 4, Verde 2, Gîjulete 2, Codrea 2, Crețu 1, Brașov 1, Birton 1, Mihai, Udrea, Manole. Antrenor: Nicoleta Alexandrescu.