Dacia Mioveni învinge Plopeniul în cel mai interesant meci al etapei din seria B a Diviziei A feminine

Capul de afiș al etapei a XVII-a din seria C a Diviziei A feminine a fost constituit de partida dintre lidera Dacia Mioveni și Activ Plopeni, formație ce luptă pentru calificarea la turneul semifinal. Echipa gazdă a rămas fără o jucătoare de bază în debutul partidei, în minutul 3, când Todorovska s-a accidentat, după un fault din lateral, iar oaspetele au condus o bună parte din prima repriză: 8-4 (min. 12), 10-7 (min. 16) și 15-13 (min. 26), însă gazdele au intrat cu avantaj minim la pauză, după trei goluri consecutive. Echilibrul jocului s-a rupt între minutele 36 și 42 când, de la 18-17 pentru Mioveni, gazdele au înscris de 5 ori la rând, conservând diferența de 6 goluri până la finalul meciului.

A fost un meci greu, de luptă, împotriva unei echipe care a jucat foarte agresiv, uneori până la limita regulamentului. Am început meciul mai slab și din cauza accidentării Angelei Todorovska, după ce a fost împinsă clar din lateral în min.3, iar echipa a avut un moment de impas, dar am reușit să ne revenim, luând conducerea până la pauză. Am făcut o a doua repriză foarte bună, dovadă și scorul final, care putea fi mai mare ,dar am încercat să facem și un pic de spectacol pentru cei prezenți în sală. Daniel Gheorghe (antrenor Dacia Mioveni)

A fost un joc reușit din partea noastră, în care ne-am atins obiectivele stabilite pentru această întâlnire. Diferența a fost făcută în repriza secundă de variantele mult mai complexe de care dispun adversarii, datorită unui lot de jucătoare mai numeros și mai complet valoric. Față de jocul din turul 1 al campionatului contra echipei din Mioveni, am facut mari progrese și consider că aceste jucatoare tinere, care deja au căpătat o încredere mai mare în capacitățile lor, sunt capabile să mai progreseze în următoarea perioadă. Sper să mai progreseze ca individualități și să aducă îmbunătățiri la nivelul de joc al echipei în următoarea perioadă. Florin Ciupitu (antrenor Activ Plopeni)

Dacia Mioveni – Activ Plopeni 31-25 (16-15)

Mioveni: Diaconu – Vacariu 7, Nițu 6, Dumitrașcu 6, Onicaș 3, Pîrvulescu 3, Prelevic 2, Șerban 2, Deaconu 2, Todorovska, Toader, Ganea. Antrenor: Daniel Gheorghe.

Plopeni: Popescu, Grigore – Tabacaru 6, Șerban 6, Beșleagă 5, Stoica 3, I. Leuștean 3, Mureș 1, E. Leuștean 1, Neagu, Vociulescu, Panaite. Antrenor: Florin Ciupitu.