Transferuri noi la Făgăraș și Mioveni / 6 echipe din primele eșaloane nu au anunțat achiziții pentru viitorul sezon

CSM Făgăraș a reușit un nou transfer important pentru stagiunea 2020-2021, este vorba Vencel Csog (foto, extremă stânga, 23 de ani). Originar din Baraolt, noul jucător al ardelenilor a debutat în prima ligă la HC Odorhei, iar în ultimele trei sezoane a jucat la HC Dobrogea Sud Constanța.

Divizia A feminin / Odorheiul, la un pas de surpriză în seria C

Primele două clasate din seria C a eșalonului secund feminin au evoluat sâmbătă în deplasare. Lidera Dacia Mioveni a jucat la Odorheiu Secuiesc, pe terenul penultimei clasate, și nu mult a lipsit să consemnăm o mare surpriză. Deși condusă cu 4 goluri la pauză, tânăra echipă harghiteană a revenit și a preluat conducerea în minutul 48, 20-19.

Divizia A feminin / Primele două clasate au câștigat pe teren propriu în seria C

Fruntașele seriei C a eșalonului secund feminin au obținut victorii în partidele disputate pe teren propriu în cadrul etapei a 14-a a sezonului regulat. Dacia Mioveni se menține pe primul loc al clasamentului, cu 37 de puncte, urmată de Activ Prahova Ploiești, cu 34 de puncte.

CSM București este prima echipă calificată în sferturile Cupei României feminine

Prima partidă a optimilor de finală ale Cupei României feminine s-a disputat luni după-amiază, la Pitești, acolo unde-și desfășoară meciurile de pe teren propriu lidera seriei C din eșalonul secund feminin. Dacia Mioveni a primit vizita vicecampioanei CSM București într-un meci de gală pentru gazde, care și-au trăit momentele  de glorie în primele 10 minute.

Analiză / Cum ar putea arăta grupele turneului semifinal din Divizia A feminină

Sezonul regulat din eșalonul secund feminin a intrat în cea de-a doua jumătate, iar lucrurile par a fi destul de clare vizavi de echipele care vor merge la turneul semifinal.

Divizia A feminin / Dacia Mioveni și Activ Ploiești își continuă cursa spre turneul semifinal

Etapa a 13-a din seria C a eșalonului secunde feminin a consemnat victorii categorice ale primelor trei clasate, Dacia Mioveni, Activ Prahova Ploiești și CSM Tîrgu Jiu. De altfel, primele două sunt în continuare principalele favorite pentru calificarea la turneul semifinal, în timp ce echipa din Târgu Jiu stă aproape, pe locul al treilea.

Remiză cu foarte puține goluri în derby-ul seriei C din Divizia A feminină

Cel de-al treilea duel dintre fruntașele seriei C din eșalonul secund feminin s-a încheiat la egalitate (15-15), după ce primele două fuseseră câștigate de Dacia Mioveni. Partida de sâmbătă după-amiază a fost foarte echilibrată, cu doar 30 de goluri înscrise, lucru rar întâlnit la nivel de senioare.

Divizia A feminin / Marta Baia Mare a obținut prima victorie, succes categoric pentru Dacia Mioveni

Divizia A feminină a programat vineri două partide, în seriile C și D. În seria C, Marta Baia Mare a reușit prima victorie a sezonului. După repriza excelentă făcută în Cupa României împotriva vicecampioanei CSM București, tinerele handbaliste pregătite de soții Marta au obținut un succes categoric împotriva celor de la CSU Reșița (27-18).

Mioveniul pierde la Târgu Jiu, luptă acerbă pentru primele locuri în seria C a eșalonului secund feminin

Etapa a noua a seriei C din Divizia A feminină a adus o mare surpriză, lidera Dacia Mioveni suferind prima înfrângere, după opt victorii consecutive. Tânăra echipă pregătită de Liviu Andrieș (cea mai ”vârstnică” jucătoare are 22 de ani) a condus pe toată durata jocului.