Remiză cu foarte puține goluri în derby-ul seriei C din Divizia A feminină

Cel de-al treilea duel dintre fruntașele seriei C din eșalonul secund feminin s-a încheiat la egalitate (15-15), după ce primele două fuseseră câștigate de Dacia Mioveni. Partida de sâmbătă după-amiază a fost foarte echilibrată, cu doar 30 de goluri înscrise, lucru rar întâlnit la nivel de senioare.

Divizia A feminin / Marta Baia Mare a obținut prima victorie, succes categoric pentru Dacia Mioveni

Divizia A feminină a programat vineri două partide, în seriile C și D. În seria C, Marta Baia Mare a reușit prima victorie a sezonului. După repriza excelentă făcută în Cupa României împotriva vicecampioanei CSM București, tinerele handbaliste pregătite de soții Marta au obținut un succes categoric împotriva celor de la CSU Reșița (27-18).

Mioveniul pierde la Târgu Jiu, luptă acerbă pentru primele locuri în seria C a eșalonului secund feminin

Etapa a noua a seriei C din Divizia A feminină a adus o mare surpriză, lidera Dacia Mioveni suferind prima înfrângere, după opt victorii consecutive. Tânăra echipă pregătită de Liviu Andrieș (cea mai ”vârstnică” jucătoare are 22 de ani) a condus pe toată durata jocului.

Victorii ale fruntașelor din seriile B și C ale eșalonului secund feminin

Partidele din weekend din cadrul seriilor B și C din Divizia A feminină au adus rezultate normale, echipele fruntașe obținând victorii pe linie. În seria B, lidera CSU Neptun Constanța s-a impus fără probleme în fața celei de-a treia clasate, în timp ce a doua clasată, CSU Știința București, a stat.

Dacia Mioveni se califică fără probleme în 16-imile Cupei României

Lidera seriei C din Divizia A feminină a câștigat categoric partida din turul preliminar al Cupei României, împotriva penultimei clasate din seria B a eșalonului secund. Dacia s-a desprins la 7-1 în minutul 7, a intrat cu 10 goluri avans la pauză și a reușit 8 goluri consecutive între minutele 40 și 45.

Victorii clare pentru primele clasate din seria C a Diviziei A feminine

Prima etapă a primului retur din seria C a eșalonului secund feminin a înregistrat rezultate scontate, primele trei clasate obținând victorii categorice. Primele două clasate au câștigat în deplasare înaintea derby-ului din etapa viitoare, de la Ploiești.

Victorii pe linie ale gazdelor în seria C a Diviziei A feminine

Toate cele trei partide ale rundei a patra din seria C a eșalonului secund feminin s-au disputat sâmbătă, echipele vizitatoare nereușind să obțină vreun punct. Lidera Dacia Mioveni a avut de furcă în prima repriză cu CSM Târgu Jiu, dar s-a desprins în primele 5 minute ale mitanului secund.

Victorii pentru Mioveni și Târgu Jiu în seria C a Diviziei A feminine

Etapa a treia a seriei C din eșalonul secund feminin a programat sâmbătă două partide, cea de-a treia, Activ Prahova Ploiești – Național Râmnicu Vâlcea, fiind amânată pentru 28 septembrie. Dacia Mioveni s-a impus categoric în deplasarea de la Târgoviște, în timp ce CSM Târgu Jiu a câștigat partida de pe teren propriu cu Odorheiul.

Dacia Mioveni a câștigat primul derby al seriei C din Divizia A feminină / Declarația enigmatică a antrenorului Marius Dănuleț

Etapa a doua a seriei C din eșalonul secund a programat primul derby dintre cele două mari favorite ale seriei. Dacia Mioveni a reușit să se impună pe teren propriu în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, la capătul unui joc cu puține goluri, după o primă repriză încheiată la egalitate, 9-9.

U Cluj învinge Slatina și cele două echipe rămân în Liga Florilor

Ca și în barajul masculin, cele două prim-divizionare au rămas în prima ligă și la feminin, numai că deznodământul a fost amânat pentru ultima etapă. În primul meci de vineri, Dacia Mioveni a surclasat-o pe CSM Tîrgu Mureș și avea nevoie de victoria celor de la CSM Slatina în ultimul meci al turneului.

CSM Slatina rămâne în Liga Florilor și poate decide vineri a doua echipă care va juca în prima ligă în sezonul viitor

CSM Slatina a obținut joi cea de-a doua victorie la barajul de menținere/promovare în Liga Florilor, asigurându-și astfel participarea în sezonul 2019-2020 al primului eșalon feminin. Echipa pregătită de Victoria Bora a avut, însă, mult de furcă în compania celor de la Dacia Mioveni.