SCM Craiova și Dacia Mioveni vor juca și în sezonul viitor al Ligii Florilor

Cea de-a doua zi a barajului de menținere/promovare în Liga Florilor, care se desfășoară la Buzău, a consemnat din nou victorii ale echipelor din primul eșalon, SCM Craiova și Dacia Mioveni. În primul joc al zilei de marți, Mioveniul a învins categoric Romanul, apoi Craiova a învins Brașovul.

Liga Florilor / Dacia Mioveni și SCM Craiova au câștigat primele două meciuri ale barajului

Luni, la Buzău, s-au disputat primele două partide ale barajului de menținere/promovare în Liga Florilor, la care participă SCM Craiova, Dacia Mioveni, CSM Corona Brașov și CSM Roman. Conform așteptărilor, echipele provenite din primul eșalon s-au impus în prima etapă.

Luni începe barajul de menținere/promovare în Liga Florilor

Municipiul Buzău va fi gazda turneului de menținere/promovare în Liga Florilor, care va avea loc de luni până miercuri. Vor participa echipele clasate pe locurile 11 și 12 în primul eșalon feminin, SCM Craiova și Dacia Mioveni, alături de echipele care au ocupat locurile 3 și 4 la turneul final al Diviziei A.

Liga Florilor / Rapid și CSM București au câștigat duminică două partide jucate în devans

Liga Florilor a ajuns aproape de final, ultimele trei etape urmând să se desfășoare la București de luni până joi. Totuși, duminică au avut loc două partide în devans, una din etapa a 29-a și una din ultima etapă, cele două jocuri fiind câștigate de Rapid și CSM București.

S-a încheiat etapa a 26-a în Liga Florilor

Runda a 26-a a primului eșalon feminin s-a încheiat sâmbătă seara, la Sfântu Gheorghe, cu victorii obținute de Bistrița, Slatina și Zalău. SCM Craiova pare tot mai aproape de perspectiva disputării barajului, în timp ce Zalăul a urcat pe locul 7. Etapa a 27-a va avea loc duminică, tot la Sfântu Gheorghe.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu.

Mioveniul mai face o victimă în Liga Florilor

Nou-promovata Dacia Mioveni a furnizat surpriza în primul joc al etapei a 21-a a Ligii Florilor, învingând-o pe SCM Gloria Buzău la capătul unui joc în care a condus în cea mai mare parte a timpului. Chiar dacă nu a excelat pe faza ofensivă, echipa lui Gheorghe Covaciu a făcut-o la capitolul dăruire și a avut un portar în zi mare.

Liga Florilor / Victorii clare pentru Galați și Vâlcea în etapa a 20-a

Primul meci al zilei de joi din Liga Florilor a fost un joc al salvării, practic ultima speranță a celor de la CSM Galați de a rămâne în cărți pentru menținerea în primul eșalon. Iar echipa de la Dunăre a jucat împotriva U Cluj exact ca și cum ar fi fost un meci de totul sau nimic.

Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Bistrița și Brăila

A doua etapă a returului Ligii Florilor a început așa cum s-a încheiat precedenta, adică fără surprize, echipele cotate cu prima șansă obținând victorii. Astfel, Dacia Mioveni a mai făcut un pas apăsat către evitarea retrogradării, în timp ce Gloria Bistrița și Dunărea Brăila continuă cursa pentru un loc de cupe europene.

Liga Florilor / Rapid și Cisnădie s-au impus la pas

Meciurile de la prânz din prima etapă a returului Ligii Florilor au consemnat victorii scontate ale echipelor favorite, Rapid București și Măgura Cisnădie, în fața unor formații angrenate în lupta pentru evitarea retrogradării. Iată rezultatele, casetele tehnice și câteva declarații.

Liga Florilor / CSM București a câștigat ultimul meci înainte de bătălia de la Moscova

În ultimul meci al zilei de marți din Liga Florilor, CSM București a dat piept cu cea mai bine clasată dintre nou-promovate, Dacia Mioveni. Conform așteptărilor, echipa bucureșteană s-a impus fără probleme la capătul unui joc în care handbalistele lui Adi Vasile au jucat mai mult cu gândul la confruntarea decisivă de duminică, de la Moscova.

Liga Florilor / Victorie muncită a Brăilei în fața Daciei Mioveni

Între cele două manșe cu Minaur Baia Mare, din sferturile Ligii Europene, Dunărea Brăila a întâlnit-o pe nou-promovata Dacia Mioveni, echipa care a provocat în runda precedentă schimbarea antrenorului la Gloria Bistrița-Năsăud. Brăilencele s-au impus cu 33-29, însă a fost o victorie muncită, efect al experienței superioare a jucătoarelor antrenate de Neven Hrupec.

Liga Florilor / Victorie mare a Daciei Mioveni în fața Bistriței, Horațiu Pașca a lăsat de înțeles că renunță

Mare surpriză în ultimul joc de miercuri din etapa a 13-a a primului eșalon feminin. Nou-promovata Dacia Mioveni a învins-o pe Gloria Bistrița, scor 24-22, obținând 3 puncte mari în lupta pentru salvarea de la retrogradare. Bistrița și-a confirmat evoluțiile slabe în compania echipelor din subsolul clasamentului.

Liga Florilor / Minaur câștigă cu Mioveniul și se apropie de CSM București

Cel de-al doilea joc al rundei a 12-a din primul eșalon feminin n-a mai furnizat o surpriză, însă cea de-a doua clasată, Minaur Baia Mare, a avut mult de muncă pentru a câștiga în fața nou-promovatei Dacia Mioveni, scor 30-26. Sonia Seraficeanu spunea la final că jucătoarele din Maramureș și-au tratat de sus adversarele, astfel că Dacia a făcut o primă repriză foarte bună.

Liga Florilor / Victorie importantă pentru Slatina în lupta pentru salvare

Prima partidă a zilei de miercuri, dintre CSM Slatina și Dacia Mioveni, contând pentru runda a XI-a a primului eșalon feminin, a fost una foarte importantă pentru subsolul clasamentului. Nou-promovata pregătită de Gheorghe Covaciu a avut o nouă prestație solidă și curajoasă, însă s-a stins în ultimele 10 minute și asta a costat-o scump.

Liga Florilor / A treia victorie consecutivă pentru Rapid

Rapidul antrenat de spaniolul Carlos Viver a ajuns la trei victorii consecutive în primul eșalon feminin, după victoria de miercuri cu nou-promovata Dacia Mioveni, scor 24-20. Echipa giuleșteană a avut, însă, mult de furcă în fața unei echipe harnice și tenace, care a revenit de la 10-15 la pauză, ajungând la 18-19 în minutul 51.

Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Slatina și CSM București în primele jocuri ale etapei a VIII-a

Etapa a VIII-a din primul eșalon feminin a programat miercuri trei partide, primele două cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării. În duelul nou-promovatelor, Dacia Mioveni a învins-o pe CSM Galați la capătul unui joc pe care l-a controlat de la un capăt la altul.