Naționala feminină de tineret învinge la limită Olanda la Trofeul Carpați

Naționala feminină de tineret a reușit sâmbătă seara, la Râmnicu Vâlcea, cea de-a doua victorie la Trofeul Carpați, după succesul de vineri, contra Poloniei. După o primă repriză pe care au încheiat-o cu avantaj minim, olandezele s-au desprins la 3 goluri în minutul 44, 24-21. La acest scor, româncele au înscris de 5 ori la rând, între minutele 46 și 50, însă Olanda a revenit și a condus cu 28-27 în minutul 55 și 29-28 în minutul 58. Victoria României a fost adusă de două goluri consecutive ale Denisei Vâlcan, în minutele 58 și 60, naționala noastră urmând să joace duminică meciul decisiv pentru câștigarea trofeului cu Norvegia, care a învins sâmbătă Polonia cu 33-25.

România – Olanda 30-29 (14-15)

România: Ugran, Ciaușescu, Chetraru – Moraru 5, Jipa 5, Vâlcan 4, Ichim 4, Vrabie 4, Kerekes 4, Mincu 3, Coman 1, Marin, Bărăbaș, Stamin, Ilie, Lupașcu, Lăscăteu, Stratulat. Antrenor: Dragoș Dobrescu.

Olanda: Van der Linden, Schutrups, Verweij – Krullaars 8, Vand der Vliet 7, Sprengers 3, Van der Geest 2, Grummel 2, Boschman 2, Bakker 1, Van der Baan 1, Van der Zeijden 1, Schepers 1, Amsen 1, Dekker, Theron, Molenaar. Antrenor: Monique Tijsterman.