Un nou meci magic al campioanei Dinamo în Champions League

Campioana Ligii Zimbrilor și-a continuat miercuri seara parcursul senzațional din Champions League, învingând fără drept de apel, în sala Dinamo, pe vicecampioana Poloniei. Dinamo a confirmat forma excelentă pe care o traversează, etalând un joc complet în toate fazele, consecința fiind o victorie categorică împotriva unei echipe valoroase, pe care au lăsat-o la cinci puncte în urmă.

Prima repriză a fost echilibrată, cu Dinamo aflată mereu la conducere, înscriind de pe toate posturile, ”câinii” find nevoiți să suporte și o apărare adesea foarte rudimentară a adversarilor. Cu Heidarirad excelent între buturi, dinamoviștii au avut un debut fulminant de repriză secundă, desprinzându-se treptat, diferența ajungând la 7 goluri în minutul 43 (20-13), la 8 în minutul 45 (22-14) și la 9  în minutul 52 (26-17).  Cu această nouă victorie spectaculoasă, campioana României a acumulat 10 puncte, aflându-se pe primul loc în grupa D. Următorul meci al lui Dinamo va avea loc pe 6 noiembrie, tot la București, cu elvețienii de la Kadetten Schaffhausen.

DINAMO BUCUREȘTI – WISLA PLOCK 29-20 (13-10) Arbitri: Aleksandar Pandzic / Ivan Mosorinski (Serbia)

Dinamo: Heidarirad, Missaoui – Alouini 6, Kuduz 6, Negru 5, Gavriloaia 5, Shebib 4, Bannour 1, Vujic 1, Nantes Campos 1, Savenco, Vrankovic, Zulfic, Jamali. Antrenori: Constantin Ștefan, Sebastian Bota.

Wisla: Morawski, Stevanovic – Mlakar 5, Matulic 4, Szita 3, Elizaga 3, Goralski 2, Krajewski 1, Zabic 1, Mihic 1, Susnja, Sulic, Kowalski, Czaplinski, Piechowski. Antrenor: Xavier Sabate.