CSM Oradea, la a noua victorie în Divizia A masculină

Primul meci al etapei a XII-a din seria D a eșalonului secund masculin s-a disputat joi la Arad, acolo unde HC Beldiman a primit vizita liderei CSM Oradea. Conform așteptărilor, echipa pregătită de George Tăutu a obținut o victorie categorică, după un joc echilibrat în primele 23 de minute. Orădenii au avut 5 goluri avans la pauză, după care au marcat de 7 ori consecutiv între minutele 33 și 37, iar echilibrul partidei s-a rupt definitiv. În runda următoare, duminică, 8 decembrie, CSM Oradea va primi vizita celei de-a doua clasate, CSU Craiova, care stă în această etapă.

„Felicit băieții pentru atitudine ! Am reușit să impunem un joc rapid, ceea ce ne-a ajutat să marcăm repede, iar în a doua repriză am dat șansa tinerilor să continue jocul colegilor și au făcut-o bine, păstrând același ritm.” George Tăutu (antrenor CSM Oradea)

HC BELDIMAN ARAD – CSM ORADEA 27-42 (11-16) Arbitri: Adrian Baghiu / Marius Fiscu

Arad: Papushak – Yashan 10, Ivanov 7, Jederan 4, Buțică 2, Ursu 2, Dorobanțu 1, Hryn 1. Antrenor: Gheorghe Beldiman.

Oradea: Costin, Duma – Oargă 9, Szabo 7, Mateaș 7, Costea 6, Pomian 3, Mihăilescu 2, Radu 2, Poteră 2, Munea 1, Zamfir 1, Szilagyi 1, Chiorean 1, Teodorescu, Szasz. Antrenor: George Tăutu.