66 de jucătoare din Liga Florilor, în loturile lărgite pentru EURO 2020

Federația Europeană de Handbal a dat publicității loturile lărgite ale celor 16 echipe care vor participa la campionatul european feminin, programat în perioada 3-20 decembrie în Norvegia și Danemarca. Nu mai puțin de 67 din jucătoarele nominalizate evoluează în România, 66 în Liga Florilor și 1 în Divizia A, 34 dintre acestea fiind componente ale lotului lărgit al României, care are o singură stranieră, Yuliya Dumanska, de la Podravka Vegeta. Iată și clasamentul echipelor românești care au handbaliste nominalizate în loturile pentru EURO 2020.

CSM București – 13

Cristina Neagu, Denisa Dedu, Laura Moisă, Bianca Bazaliu, Crina Pintea (România), Siraba Dembele (Franța), Andrea Klikovac (Muntenegru), Barbara Lazovic, Elizabeth Omoregie (Slovenia), Carmen Martin, Alexandrina Barbosa (Spania), Martine Smeets (Olanda), Dragana Cvijic (Serbia).

SCM Râmnicu Vâlcea – 10

Diana Ciucă, Cristina Florica (România), Marta Batinovic (Muntenegru), Marta Lopez, Alicia Fernandez, Mireya Gonzalez (Spania), Jelena Trifunovic, Zeljka Nikolic, Kristina Liscevic (Serbia), Evgenija Minevskaja (Germania).

Minaur Baia Mare – 10

Oana Borș, Cristina Laslo, Andreea Popa, Anca Polocoșer, Sonia Seraficeanu, Ana Maria Tănasie (România), Filippa Idehn, Linn Blohm (Suedia), Jelena Lavko, Jovana Kovacevic (Serbia).

SCM Gloria Buzău – 7

Alina Ilie, Ana Maria Iuganu, Andreea Rotaru, Alexandra Subțirică-Iovănescu (România), Dijana Ujkic , Bobana Klikovac (Muntenegru), Andjela Janjusevic (Serbia).

Gloria Bistrița – 6

Raluca Băcăoanu, Nicoleta Dincă, Ana-Maria Măzăreanu, Laura Pristăvița (România), Almudena Rodriguez, Darly Zoqbi de Paula (Spania).

HC Zalău – 4

Alexandra Dindiligan, Elena-Cristina Mitrache, Teodora Popescu, Alexandra Severin (România).

Dunărea Brăila – 4

Elena Dache, Bianca Tiron (România), Ljubica Nenezic, Sanja Premovic (Muntenegru).

SCM Craiova – 4

Andreea Chetraru, Adriana Crăciun, Ana Maria Savu, Ana-Maria Țicu (România), Ekaterina Matlashova (Rusia).

Măgura Cisnădie – 3

Dijana Radojevic (Serbia), Valentina Blazevic (Croația), Aleksandra Zych (Polonia).

Rapid București – 2

Eliza Buceschi, Laura Popa (România).

CSM Slatina – 1

Lorena Ostase (România).

U Cluj – 1

Paulina Masna (Polonia).

CSM Galați – 1

Nikolina Knezevic (Muntenegru).

DIVIZIA A- Corona Brașov – 1

Jelena Terzic (Serbia).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.