Buzăul trece de Cisnădie, Brăila câștigă derby-ul Dunării de Jos / Ovidiu Mihăilă: ”Echipa noastră trăiește, nu cum se vorbește”

SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila sunt echipele care au câștigat partidele disputate joi de la 2 fără un sfert, în etapa a doua a Ligii Florilor. După eșecul usturător cu CSM București din runda inaugurală, handbalistele pregătite de Ovidiu Mihăilă au obținut prima victorie în campionat, în urma unui joc cu Măgura Cisnădie pe care l-a controlat în totalitate. ”Fetele noastre au demonstrat că această echipă trăiește, nu așa cum se vorbește. Am făcut un joc tactic foarte bun, iar jucătoarele noastre au arătat atitudine și determinare și cred că am meritat victoria”, a declarat antrenorul Buzăului, Ovidiu Mihăilă. De partea cealaltă, Alexandru Weber a spus: ”Am ratat foarte mult, din toate pozițiile, și cred că nu am jucat nimic din ce-am pregătit acasă”.

În derby-ul Dunării de Jos, Galațiul a început furtunos, a condus cu 7-3 în minutul 15 și 10-7 în minutul 24, însă Brăila a revenit și a intrat cu un gol avans la pauză. În repriza secundă, experiența superioară a brăilencelor și-a spus cuvântul, Dunărea obținând a doua victorie a sezonului în fața unei nou-promovate, iar vineri va întâlni Zalăul. CSM Galați rămâne cu zero puncte și în etapa a treia se va confrunta cu CSM București.

MĂGURA CISNĂDIE – SCM GLORIA BUZĂU 20-25 (11-13) Arbitri: Bogdan Stark / Romeo Ștefan

Cisnădie: Voicu – Lisewska 6, Gjorgjijevska 4, A. Predoi 3, Ianăși 2, Zych 2, Tătar 1, Bardac 1, Abed-Kader 1, Radojevic, Necula, Marin. Antrenor: Alexandru Weber.

Buzău: Iordache, Polocoșer – Iuganu 8, Janjusevic 8, Rotaru 5, Petrovic 2, Moraru 1, Ilie 1, Munteanu, Stoleru, B. Klikovac, Subțirică-Iovănescu, Livrinikj. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

HC DUNĂREA BRĂILA – CSM GALAȚI 22-17 (12-11) Arbitri: Marius Murariu / Claudiu Tabacariu

Brăila: Șerban, Nenezic – Udriștoiu 7, Tiron 4, Dmitrovic 3, Zamfirescu 2, Safta 2, Kanaval 1, Dache 1, Czeczi 1, Tamires 1, Bucur, Milic, Preda, Premovic, Epureanu. Antrenor: Neven Hrupec.

Galați: Anghel, Caragea, Micu – Vizitiu 5, Sheiko 4, Bokaric 3, Cîlici 2, Cioaric 2, Andrița 1, Marcu, Gheorghe, Balaban, Conache, Corban, Vălean, Tănasă. Antrenor: Alexandrina Soare.

Credit foto: Alex Nicodim

Un comentariu la „Buzăul trece de Cisnădie, Brăila câștigă derby-ul Dunării de Jos / Ovidiu Mihăilă: ”Echipa noastră trăiește, nu cum se vorbește”

  • 29/10/2020 la 18:10
    Permalink

    Felicitări și mulțumesc pentru informații, inclusiv casete tehnice, este nevoie de așa ceva, sper să confirme cât mai mulți susținători ai handbalului. Succes în continuare, știu că este greu!

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *