Liga Florilor / Victorii scontate pentru Bistrița și CSM București

După ce a fost învinsă în prima rundă de tandemul Covid – FRH, HC Zalău a evoluat pentru prima dată în campionat joi, în compania vecinei Gloria Bistrița-Năsăud. Partida a avut o primă repriză ciudată cu foarte puține goluri, câte 7 de fiecare parte, asta pentru că apărările și portarii și-au făcut foarte bine treaba, dar și pentru că ritmul de joc n-a fost grozav. Bistrița s-a desprins după pauză, echipa lui Horațiu Pașca fiind mai precisă în atac, în vreme ce elevele lui Gheorghe Tadici s-au întrecut în greșeli pe faza ofensivă.

În celălalt meci care a început la ora 16.30, CSM București a câștigat la scor disputa cu nou-promovata Activ Prahova Ploiești, prahovencele ținând aproape în primele 20 de minute. De la 8-8 în minutul 20, echipa bucureșteană a înscris de 7 ori la rând, iar echilibrul partidei s-a rupt definitiv.

GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – HC ZALĂU 24-19 (7-7) Arbitri: Georgiana Doană / Ana Maria Gociu

Bistrița: Măzăreanu, Stan – Ilyina 5, Dincă 4, Szabo 4, Băcăoanu 2, Moroianu 2, Costa 2, Rodriguez 2, Rațiu 1, Vasileuskaya 1, Tetean 1. Antrenor: Horațiu Pașca.

Zalău: Kelemen, Teodorescu – Severin 5, Vrabie 5, Dindiligan 4, Lazea 3, Mihart 1, Jlezi 1, Popescu, Șerban, Ivan, Nichitean, Berbece. Antrenor: Gheorghe Tadici.

CSM BUCUREȘTI – ACTIV PRAHOVA PLOIEȘTI 34-22 (16-9) Arbitri: Diana Cânța / R. Ionașcu

CSMB: Dedu, Săndulache – Cvijic 6, Omoregie 5, Fînaru 4, Smeets 4, Martin 3, Barbosa 3, Pintea 2, Jipa 2, Perianu 2, A. Klikovac 1, Moisă 1, Bazaliu 1, Lazovic. Antrenor: Adrian Vasile.

Ploiești: Inculeț, Popescu – Vartic 6, Beșleagă 4, Șerban 3, I. Leuștean 3, Lăscăteu 2, Mureș 1, V. Leuștean 1, Bucă 1, Florea 1, State, Popescu. Antrenor: Florin Ciupitu.