Rapid și Minaur au încheiat la egalitate un meci splendid

Capul de afiș al etapei a doua a Ligii Florilor și-a onorat din plin statutul, Minaur Baia Mare și Rapid București oferind un meci palpitant, de înalt nivel, încheiat la egalitate, 26-26. Cu infirmeria plină de sportive și antrenori, printre care și principalul Costică Buceschi, echipa maramureșeană a înscris pe raportul de joc doar 12 jucătoare, în timp ce Rapidul a fost în formulă completă.

Minaur a încheiat cu avantaj minim o primă repriză spectaculoasă, cu multe goluri, în care protagonistele au fost suedeza Linn Blohm (5 goluri), de la Minaur, și Eliza Buceschi (6 goluri), de la Rapid. Echipa din Baia Mare a început mai bine repriza secundă, desprinzându-se la 19-16 în minutul 38, după un gol al aceleiași Blohm, însă feroviarele au revenit și au egalat peste 10 minute, prin Jasna Boljevic. Ultimele 10 minute au fost electrizante, Georgiana Bazon a adus Rapidul în avantaj în minutul 51, 21-20, apoi s-a mers cap la cap, golurile echipei giuleștene fiind urmate de repuneri rapide și goluri ale maramureșencelor. Pe final, feroviarele au ratat ocazia de a se desprinde la 2 goluri, iar Linn Blohm, cine alta?, a înscris golul egalării cu 7 secunde înainte de final.

În ultimul meci al etapei, SCM Craiova s-a impus previzibil, fără probleme, în fața nou-promovatei Crișul Chișineu-Criș, echipă ce a lăsat acasă mai multe jucătoare infectate cu Sars-Cov-2. Una peste alta, vestea bună e că s-au disputat toate cele 8 partide ale rundei a doua, după care patru echipe au punctaj maxim – CSM București, Dunărea Brăila, Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea. Vineri are loc etapa a treia, după următorul program: Activ Prahova Ploiești – Măgura Cisnădie (11.00), SCM Gloria Buzău – CSU Cluj-Napoca (11.00), CSM Galați – CSM București (13.45), Dacia Mioveni – SCM Craiova (13.45), HC Zalău – Dunărea Brăila (16.30, TVR 2), Crișul Chișineu-Criș – SCM Râmnicu Vâlcea (16.30), Rapid București – Gloria Bistrița-Năsăud (18.30, TVR 1) și CSM Slatina – Minaur Baia Mare (19.15).

MINAUR BAIA MARE – RAPID BUCUREȘTI 26-26 (15-14) Arbitri: Liviu Gheorghiu / Sebastian Hagiu

Minaur: Idehn, Enache – Blohm 9, Lavko 6, Tănasie 3, Fujita 3, Kovacevic 2, Laslo 1, Cioca 1, Kerekes 1, Polocoșer, Tecar. Antrenor: Claudia Cetățeanu.

Rapid: Foggea, Dobre – Buceschi 7, L. Popa 6, Boljevic 3, Constantinescu 3, Badea 2, Chiricuță 2, Todor 2, Bazon 1, Kassoma, Vacariu, M. Ilie, Craiu, Lazăr, Trifan. Antrenor: Carmen Amariei.

SCM CRAIOVA – CRIȘUL CHIȘINEU-CRIȘ 30-19 (13-5) Arbitri: Georgiana Lungu / Mihaela Paraschiv

Craiova: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru – Cace 7, Andrei 5, Șelaru 4, Zamfir 4, Țicu 4, Ion 3, Orșivschi 2, Adespii Molnar 1, Nica, Mincu. Antrenor: Bogdan Burcea.

Crișul: Pășălan – Klimek 5, Șamanț 4, Cherecheși 3, Gaiu 2, Snakovszki 2, Haidu 1, Boldor 1, Tamas 1, Taivan, Vezentan, Golusin. Antrenor: Narcis Cîtu.