Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Slatina și CSM București în primele jocuri ale etapei a VIII-a

Etapa a VIII-a din primul eșalon feminin a programat miercuri trei partide, primele două cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării. În duelul nou-promovatelor, Dacia Mioveni a învins-o pe CSM Galați la capătul unui joc pe care l-a controlat de la un capăt la altul. CSU Cluj-Napoca a trecut pe lângă prima victorie a sezonului, după ce a condus-o pe CSM Slatina până în minutul 53, însă a cedat în ultimele minute. În capul de afiș al zilei, CSM București a trecut de Gloria Bistrița, după o primă repriză în care echipa ardeleană a condus în majoritatea timpului, însă n-a mai ținut pasul în mitanul secund.

DACIA MIOVENI – CSM GALAȚI 29-26 (17-14) Arbitri: Marina Agliceriu / Mirabela Turdean

Mioveni: Nanu, Rus – Georgescu 15, Boian 4, Tanaskovic 3, Banciu 3, Toma 2, Cîrjan 2, Onicaș, Lipară, Tomescu, Constantinescu, Pîrvulescu, Popovic. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Galați: Pușcaș, Anghel, Caragea – Vizitiu 6, Cioaric 5, Sheiko 3, Bokaric 3, Conache 2, Lopătaru 2, Andrița 2, Marcu 1, Balaban 1, Cîlici 1, Corban, Tănasă. Antrenor: Alexandrina Soare.

CSU CLUJ-NAPOCA – CSM SLATINA 27-29 (13-12) Arbitri: Ciprian Popa / Ionuț Velișcă

Cluj: Ion – Chintoan 10, Necula 5, Lazăr 4, Nicolae 3, Ilie 2, Masna 2, Vizuete 1. Antrenor: S. Necula.

Slatina: Nagy – Popescu 10, Chitacu 5, Stoicănescu 5, Ostase 3, Tămaș 3, Ivan 2, Cârligeanu 1, Drăghici. Antrenor: Victorina Bora.

CSM BUCUREȘTI – GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD 28-23 (15-15) Arbitri: Alin Gherman / Adrian Moldovan

CSMB: Dedu, Grubisic – Neagu 9, Pintea 7, Lazovic 6, Moisă 2, Dembele 2, Martin 1, Stoica 1, Klikovac, Smeets, Jipa, Bazaliu. Antrenor: Adrian Vasile.

Bistrița: Măzăreanu, Zoqbi de Paula – Pristăvița 8, Ardean Elisei 4, Dincă 3, Rațiu 3, Rodriguez 2, Szabo 1, Ilyina 1, Tetean 1, Vasileuskaya, Moroianu, Băcăoanu, Costa, Zegrean. Antrenor: Horațiu Pașca.