Liga Florilor / CSM a câștigat derby-ul bucureștean, Zalăul a învins Măgura Cisnădie

HC Zalău a câștigat penultimul meci al etapei a 20-a din Liga Florilor, confirmând forma bună arătată și în precedentele două runde. Deși condusă cu 3-0 în startul jocului, echipa lui Gheorghe Tadici a revenit și a preluat conducerea în minutul 25 (11-10), intrând apoi cu 3 goluri avans la pauză, 13-10, cu o apărare foarte bună și cu Paula Teodorescu în formă. În repriza secundă, Zalăul s-a desprins și la 6 goluri, Măgura a revenit pe final, însă n-a reușit decât să reducă diferența la doar două goluri, ratând ocazia de a trece pe locul 4.

În ultimul joc al rundei, Rapidul a pus probleme în prima repriză CSM-ului în derby-ul bucureștean, echipa feroviară conducând cu 7-4 și 9-6 (min. 17), inclusiv datorită intervențiilor Juliei Foggea. Cu Cristina Neagu la timonă, CSM-ul a revenit în ultima parte a reprizei I, a intrat cu două goluri la pauză și s-a impus fără emoții, nu înainte ca Adrian Vasile să facă o mică criză de nervi la adresa jucătoarelor sale la un time-out în minutul 53.

MĂGURA CISNĂDIE – HC ZALĂU 24-26 (10-13) Arbitri: Robert Harabagiu / Silviu Stănescu

Cisnădie: Voicu, Prodan – Blazevic 13, Tătar 4, Bardac 4, Ianăși 1, Abed-Kader 1, Gjorgjijevska 1, Predoi, Tamas, D. Necula, Radojevic. Antrenor: Alexandru Weber.

Zalău: Teodorescu, Kelemen – Dindiligan 9, Severin 6, Jlezi 3, Mihart 3, Vrabie 2, Popescu 2, Ivan 1, Lazea, Mitrache, Berbece. Antrenor: Gheorghe Tadici.

CSM BUCUREȘTI – RAPID BUCUREȘTI 27-22 (14-12) Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu

CSMB: Grubisic, Dedu – Neagu 11, Lazovic 4, Omoregie 3, Smeets 3, Perianu 3, Martin 2, Pintea 1, Cvijic, Klikovac, Moisă. Antrenor: Adrian Vasile.

Rapid: Foggea, Dobre – Boljevic 5, Kassoma 4, Buceschi 3, Popa 2, Vacariu 2,Chiricuță 2, Badea 1, Constantinescu 1, Trifan 1, Cavlovic 1, Lazăr. Antrenor: Carlos Viver.

Etapa a 21-a se dispută vineri, după următorul program: SCM Gloria Buzău – Dacia Mioveni (ora 10.30), CSM Galați – SCM Craiova (ora 13.15), CSM Slatina – CSM București (ora 15.00), Rapid București – Măgura Cisnădie (ora 16.00, TVR 2), HC Zalău – CSU Cluj-Napoca (ora 17.45) și Gloria Bistrița-Năsăud – SCM Râmnicu Vâlcea (ora 18.30). Activ Prahova Ploiești stă, iar partida Minaur Baia Mare – Dunărea Brăila a fost amânată.