Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu câștigând disputa cu Gloria Bistrița. De o cu totul altă factură a fost desfășurarea jocului dintre nou-promovatele CSM Galați și Dacia Mioveni, unul foarte important în lupta pentru evitarea retrogradării. Dacia s-a impus la limită, 25-24, datorită unui gol marcat cu 20 de secunde înainte de final, după ce a condus în majoritatea timpului, a avut 19-14 în minutul 41, însă Galațiul a revenit și a egalat în minutul 49, mergându-se apoi cap la cap până la final. E un rezultat care lasă echipa de la Dunăre la 9 puncte de primul loc care duce la baraj, șansele de salvare fiind infime.

HC DUNĂREA BRĂILA – SCM RÂMNICU VÂLCEA 23-29 (8-15) Arbitri: Cristina Năstase / Simona Stancu

Brăila: Șerban, Nenezic, Caraman – Dmitrovic 5, Udriștoiu 3, Safta 3, Kanaval 3, Dache 3, Czeczi 2, Tiron 2, Milic 1, Tamires 1, Terciu, Coteț, Epureanu. Antrenor: Neven Hrupec.

Vâlcea: Batinovic, Hosu, Ciucă – Liscevic 7, Gonzalez 4, Aardahl 3, Elghaoui 3, Fernandez 3, Nikolic 2, Glibko 2, Stamin 2, Dăscălete 1, Lopez 1, Florica 1, Bucur, Lupei. Antrenor: Florentin Pera.

MINAUR BAIA MARE – MĂGURA CISNĂDIE 27-23 (17-11) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

Minaur: Idehn, Enache – Kovacevic 9, Laslo 8, Seraficeanu 3, Blohm 2, Fujita 2, Popa 1, Tănasie 1, De Souza 1, Burlachenko, Cioca, Araujo, Kerekes, Polocoșer. Antrenor: Costică Buceschi.

Măgura: Voicu, Tudor, Prodan – Bardac 5, Ianăși 4, Tătar 4, Gjorgjijevksa 4, Predoi 2, Blazevic 2, Radojevic 2, Tamas, Abed-Kader, Necula. Antrenor: Alexandru Weber.

GLORIA BISTRIȚA-NĂSĂUD – CSM BUCUREȘTI 25-29 (14-16) Arbitri: Mihai Moldoveanu / Adrian Georgescu

Bistrița: Măzăreanu, Zoqbi de Paula – Dincă 6, Vasileuskaya 6, Ilyina 5, Tetean 4, Moroianu 3, Rodriguez 1, Rațiu, Băcăoanu, Ardean-Elisei, Costa, Țanc, Savchyn. Antrenori: Radu Moldovan, Gabriel Borodi.

CSMB: Dedu – Neagu 9, Moisă 4, Pintea 3, Martin 3, Omoregie 3, Bazaliu 2, Smeets 2, Cvijic 1, Klikovac 1, Lazovic 1, Perianu. Antrenor: Adrian Vasile.

CSM GALAȚI – DACIA MIOVENI 24-25 (8-13) Arbitri: Radu Iliescu / Doru Manea

Galați: Anghel, Micu, Caragea – Andrița 9, Cioaric 7, Vălean 4, Gheorghe 3, Balaban 1, Vizitiu, Marcu, Knezevic, Bokaric, Conache, Corban, Lopătaru, Prescură. Antrenor: Alexandrina Soare.

Mioveni: Popovic, Nanu, Rus – Cîrjan 5, Andrei 5, Toma 4, Banciu 3, Boian 3, Pîrvulescu 2, Tanaskovic 2, Tomescu 1, Onicaș, Lipară, Preduca. Antrenor: Gheorghe Covaciu.