Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat restanța de la Cluj-Napoca

Campioana Dinamo București a câștigat sâmbătă restanța din etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor, în deplasarea de la Cluj-Napoca, 43-30 cu ”U”. Conform așteptărilor, oaspeții s-au impus fără probleme, desprinzându-se la 12-2 încă din minutul 12. Au fost 5 goluri avans la pauză și 13 la final pentru ”câini”, care și-au consolidat poziția de lideri cu această victorie. De menționat că golgheterul partidei a fost ex-dinamovistul Călin Hossu, autor a 17 goluri. Duminică, 27 februarie, în Liga Zimbrilor se va disputa o altă restanță din etapa a 20-a, CSM București – Potaissa Turda, meci transmis de TVR 2 de la ora 11. Tot duminică se vor juca trei partide din etapa a 21-a: CSM Bacău – CSM Focșani (ora 12.00), CSM Alexandria – CSU Suceava (ora 18.00) și CSM Vaslui – HC Dobrogea Sud Constanța (ora 18.00).

U CLUJ-NAPOCA – DINAMO BUCUREȘTI 30-43 (15-20) Arbitri: Cristina Năstase / Simona Stancu

Cluj: Apostu – Hossu 17, Ramba 5, Ghivil 2, Drăgoi 2, Iancu 1, Becheru 1, Mocioi 1, Dragomir 1, Adoreanu, Coroian, Konya, Dobra. Antrenor: Marius Stavrositu.

Dinamo: Heidarirad, Ghedbane – Nantes Campos 8, Popa 7, Negru 6, Bizău 6, Gurbindo 3, Kuduz 3, Sorhaindo 2, Racoțea 2, Ghionea 2, Dissinger 2, Mousavi 1, Militaru 1, Humet. Antrenor: Xavier Pascual.