Naționala de cadete a câștigat Jocurile Mediteraneene

România a câștigat sâmbătă a 15-a ediție a Jocurilor Mediteraneene, competiție care a avut loc în Muntenegru, la Podgorica, la care au participat 8 echipe naționale, cu jucătoare născute în 2006 și 2007. În grupa preliminară A, echipa noastră a învins Spania cu 20-16 (5-6, 8-6, 7-4) și Kosovo cu 27-16 (12-7, 7-4, 8-5), pierzând cu Muntenegru, 16-20 (4-7, 7-6 5-7). Au urmat jocurile din grupa principală, unde România a obținut două victorii, 21-12 (8-1, 6-6, 7-5) cu Croația și 28-12 (8-1, 9-3, 11-8) cu Turcia. În semifinale, handbalistele noastre au învins din nou Croația, 19-16 (8-4, 5-6, 6-6), pentru ca în finală, România să învingă echipa țării gazdă, Muntenegru, scor 20-18 (5-5, 7-7, 8-6). Alexia Niță a fost declarată cea mai bună extremă stânga a turneului, Ana Șerban cel mai bun inter stânga, în timp ce Teodora Damian a fost golghetera competiției.

Lotul României

Portari: Andreea PISICEANU (Rapid București), Ioana PAVĂL (Corona Brașov), Ana Maria SANDU (LPS/CNOPJ Iași).

Linia de 9 metri: Mălina AVĂDANEI, Maria BALINT (Corona Brașov), Janine CARAȘOL (CSS 6 București), Mioara CIUBOTARU (CSM București), Denisa CONSTANDACHE (Sepsi/CNE Sf. Gheorghe), Teodora DAMIAN (LT Liviu Rebreanu Turda), Martina STAN (Sepsi/CNE Sf. Gheorghe), Karina STOIAN (LPS/CNOPJ Iași), Naomi ȘTIR (HCS Cîtu Timișoara/CNE Râmnicu Vâlcea).

Extreme: Ana Maria GAVRILĂ (ACS Lucian Bute Galați), Alexia NIȚĂ (CSM Ploiești), Ioana NIȚĂ (CSS Caracal/CNE Rm. Vâlcea), Maria SOROCEANU (ACS Băile Herculane/CNE Rm. Vâlcea).

Pivoți: Ioana HRENARU (LPS/CNOPJ Iași), Daria UTAN (CSS 2 Baia Mare / CNOP Baia Mare).

Antrenor principal: Marius DĂNULEȚ.

Antrenor secund: Mihaela CIOBOTARU.

Antrenor portari: Eugen CIULEI.

Kinetoterapeut: Andreea CORBAN.

Notă: fiindcă România nu face parte din Confederația Mediteraneană, trofeul cuvenit învingătoarei a fost acordat Muntenegrului, dar echipa noastră este cea care a câștigat competiția !

2 comentarii la „Naționala de cadete a câștigat Jocurile Mediteraneene

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *