Naționala de junioare a câștigat luni seara cel de-al doilea joc disputat în grupa E a mondialelor din Macedonia de Nord. Tinerele noastre handbaliste au învins cu 35-25 Slovenia, după o primă repriză mai puțin reușită în fața unei echipe modeste și rudimentare în defensivă. România s-a desprins decisiv în ultimele 20 de minute, după ce a redus numărul greșelilor și ratărilor, obținând o victorie categorică ce îi asigură calificarea în grupele principale. În ultimul joc din grupa E, fetele noastre vor întâlni Olanda (marți, de la ora 17.30), echipă care are și ea două victorii, după victoria de luni cu Guinea, scor 33-20.

SLOVENIA – ROMÂNIA 25-35 (12-15)

România: Niță, Neagu 1 gol – Lixăndroiu 9, Boiciuc 7, Mihai 6, Damian 2, Mezei 2, Maxim 2, Mohamed 2, Predescu 1, Grigore 1, Mozes 1, Pavel 1, Lecu, Groșan, Danciu. Antrenori: Aurelian Roșca, Ileana Morari.

2 comentarii la „România a învins Slovenia și s-a calificat în grupele principale la mondialul de junioare

• 02/08/2022 la 22:16
    Permalink

Aloo ati uitat pe domnul Gheorghe și doamna Ildiko Barbu (Antrenori: Aurelian Roșca, Ileana Morari), avem cel mai tare STAFF!

Răspunde
    • 03/08/2022 la 08:52
      Permalink

Alo da. Nu am uitat pe nimeni, la meciul respectiv acela a fost staff-ul tehnic.