Vineri începe Divizia A masculină – programul primei etape

Vineri, 16 septembrie, se vor disputa primele meciuri din ediția 2022/2023 a eșalonului secund masculin. Cele 31 de echipe înscrise inițial au fost împărțite în 4 serii, însă între timp HC Drobeta s-a retras astfel încât vom avea două serii de câte 7 echipe și două de câte 8. Din cele 30 de echipe care vor evolua în campionat, jumătate nu au drept de promovare, 14 fiind echipele secunde ale celor din Liga Zimbrilor iar una a Centrului Național de Excelență de la Sighișoara.

Faza seriilor geografice se va disputa între 16 septembrie și 11 decembrie, după care primele două clasate cu drept de promovare din fiecare serie vor participa la Play-Off-ul promovare, în care cele 8 echipe vor juca tur-retur în perioada 5 februarie – 7 mai 2023. Echipele clasate pe primele două locuri în Play-Off Promovare obțin promovarea în Liga Zimbrilor, iar echipele situate pe locurile 3 și 4 vor disputa Barajul de menținere/promovare cu echipele de pe locurile 11-12 din primul eșalon (20-22 mai 2023). Echipele cu drept de promovare sunt obligate să aibă înscriși pe raportul de joc minim 5 jucători U23 (născuți 1999-2006). De asemenea, toate echipele participante au obligația de a avea în teren în timpul jocului, din totalul sportivilor, minim 40% jucători de cetățenie română. Iată programul primei etape.

SERIA A

HC PIETRICICA PIATRA NEAMȚ – CSU SUCEAVA (duminică, ora 12.00)

CSM II BACĂU – CSU GALAȚI (duminică, ora 12.00) – partida trebuia să aibă loc la Galați, dar la cererea gălățenilor, ordinea jocurilor a fost inversată.

CSM II VASLUI – CSM II FOCȘANI (luni, ora 15.00)

Politehnica Iași stă.

SERIA B

HC II BUZĂU – CS MEDGIDIA (vineri, ora 14.00)

CSM ALEXANDRIA – CSM II BUCUREȘTI (duminică, ora 11.00)

CSU PITEȘTI – CSM II CONSTANȚA (duminică, ora 13.00)

DINAMO II BUCUREȘTI – STEAUA II BUCUREȘTI (duminică, ora 13.30)

SERIA C

UNIREA SÂNNICOLAU MARE – CSM II ORADEA (vineri, ora 18.00)

CSU POLI TIMIȘOARA – SCM POLI II TIMIȘOARA (vineri, ora 20.30)

UNIVERSITATEA CRAIOVA – CSU CB TG. JIU (duminică, ora 12.30)

CSM Reșița stă.

SERIA D

U CLUJ-NAPOCA – POTAISSA II TURDA (vineri, ora 17.00)

CSM FĂGĂRAȘ – CSM II ODORHEIU SECUIESC (duminică, ora 12.00)

CSM SIGHIȘOARA – SPORTING GHIMBAV (duminică, ora 18.00)

CNE SIGHIȘOARA – MINAUR II BAIA MARE (luni, ora 15.00)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.